Press "Enter" to skip to content

Na czym polega praca hydraulika?

Gdy zamawiamy do domu pomoc takiego fachowca, czasami wydaje się nam, że to magik. Kilkoma precyzyjnymi ruchami i stuknięciem kluczem w rurę naprawia cały system. Przywraca normalne funkcjonowanie domu. Nie ma to nic wspólnego z magią. Doświadczenie, wiedza i znajomość systemów kanalizacyjnych i grzewczych. Do tego fach w ręku, to efekt lat pracy i nauki. Niektórym osobom wydaje się, że praca hydraulika to łatwa i lukratywna robota – pokręci taki kluczem pół godziny i inkasuje zapłatę. Prawda jest jednak taka, że jest to praca bardzo odpowiedzialna i wymagająca. Dlatego też jest tak bardzo ceniona.

Czym zajmuje się hydraulik?

Od 2011 r. w szkolnictwie zawodowym ta profesja przyjęła nazwę monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych. Brzmi dumnie i takie też jest. Przeciętnemu zjadaczowi chleba hydraulik kojarzy się z panem z kluczem francuskim. Owszem jest to jedno z narzędzi jego pracy, ale nie tylko. W zależności od potrzeby używa też wiertarek, szlifierek kątowych lub gwinciarek. Bardziej zaawansowane projekty wymagają używania spawarki albo urządzeń ciśnieniowych. Zazwyczaj taki monter instalacji, jeśli chodzi o nasze domowe zastosowania, zajmuje się montażem całych instalacji kanalizacyjnych i sanitarnych. Gdy budujemy dom, ekipa fachowców przygotuje odpowiednie elementy i materiały. Opracuje też cały system odprowadzania wody i ścieków. Położy rury, umywalki, wanny, uszczelki i postawi kabiny prysznicowe. W przypadku problemów dobry hydraulik potrafi po typowych symptomach wyczuć, gdzie jest usterka. Zlokalizuje ją i usunie. Od prostych rzeczy jak przetykanie zlewu, wymiana uszczelki lub części hydraulicznych po bardziej skomplikowane jak wymiana pękniętej rury. Wtedy też przydatne są umiejętności budowlańca. Hydraulik także bywa zatrudniony jako kontroler stanu instalacji sanitarnych w urzędach i instytucjach. Najczęściej narzędzia przynosi sam – byłoby nieco niepoważne oczekiwać, że dostarczy mu je klientka, która zalała mieszkanie.

Praca hydraulika — u klienta i na budowie

Bycie panem złota rączka z kluczem to tylko jeden z aspektów pracy montera instalacji sanitarnych. Są to bardzo potrzebni i istotni pracownicy podczas każdej większej budowy. Hydraulicy, zanim położą rury, muszą przygotować teren i plac budowy. Wykonują następnie roboty związane z budową sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. A także gazowej i węzłów ciepłowniczych – tak, pan hydraulik zna się też na piecach. Montują instalacje wodociągowe, grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne. Są to systemy bardzo skomplikowane, gdzie każda śrubka i rurka nie występują bez powodu i gdy jedna zawodzi, może dojść do poważnej awarii. Hydraulicy więc wykonują pracę odpowiedzialną, od której zależy nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo korzystających.

Hydraulik — Czy to ryzykowne zajęcie?

Nawet najlepsze wykształcenie zawodowe i doświadczenie nie są stuprocentową gwarancją, że fachowiec uniknie problemów. A czyhać na niego mogą zagrożenia fizyczne, chemiczne i psychofizyczne. Istnieje ryzyko uszkodzenia ciała – praca na budowie, na wysokościach, z urządzeniami i systemem działającym pod ciśnieniem zawsze jest niebezpieczne. Taka praca to także liczne okazje do niefortunnych wypadków takich jak poślizgnięcie, uderzenie się o ostre krawędzie itp. Praca, przy której używa się żrących substancji, detergentów, które świetnie czyszczą rury, ale bardzo niekorzystnie wpływają na zdrowie i wątrobę fachowca, również nie należą do szczególnie przyjemnych. To wszystko powoduje stres, z którym dobry fachowiec powinien umieć sobie radzić. Jego usługi niekiedy będą potrzebne nagle, w weekendy lub święta. Są wtedy nieco droższe, ale nagła usterka w nocy lub utrata czasu spędzonego przy wigilijnym stole nie wpływa pozytywnie na nastrój hydraulika.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *