Press "Enter" to skip to content

Notariusz i droga kariery – Jak zostać notariuszem?

 

Zapewne wiele słyszałeś o pracy jako notariusz i jego odpowiedzialnej funkcji w obrocie gospodarczym. Rozważając studiowanie prawa, być może jest to jedna z opcji pracy, którą chciałbyś podjąć po studiach. Wiedz, że dojście do zawodu notariusza nie jest takie proste. Wszystko jednak Ci objaśnimy w kolejnych akapitach.

Kim jest notariusz?

Po pierwsze to osoba, która zajmuje się wydawaniem i projektowaniem aktów notarialnych oraz prawnym poświadczaniem. Jako notariusz potrzebny jesteś przy przekazywaniu spadków, zmiany własności lub oddawaniu rzeczy w depozyt. We własnym imieniu zaświadczasz zgodność procesu z przepisami prawa. Oprócz tego poświadczasz kopii dokumentów jako zgodne z oryginałem i potwierdzasz zgodności odpisów. Stajesz się osobą zaufania społecznego. To zawód, dzięki któremu bezpieczniejszy staje się obrót gospodarczy.

Notariusz – Studia prawnicze

Pierwszym krokiem, by zostać notariuszem, jest ukończenie studiów prawniczych. Trwają one 5 lat i przekazują Ci wiedzę na temat prawideł, historii i filozofii prawa. Poznajesz jego różne gałęzie, a w pewnym momencie wybierasz specjalizację. Nie ma co prawda wśród nich specjalizacji notarialnej. Niemniej wybór prawa cywilnego lub gospodarczego z pewnością jest dobrym podglebiem pod praktykę zawodową. Wybór ścieżki zawodowej jako notariusz dokonany jest przez Ciebie dopiero po studiach.

Wymagania prawne

Gdy już zostaniesz dumnym z siebie magistrem prawa, nie możesz tak od razu rozpocząć pracy jako notariusz. Musisz spełnić kilka wymogów, które niekiedy wymagają sporo czasu. Mianowicie:

  • musisz mieć obywatelstwo polskie lub innego kraju UE lub EFTA,
  • musisz mieć ukończone 26 lat,
  • nie możesz być karany za przestępstwa gospodarcze oraz musisz posiadać pełnię praw publicznych,
  • do odbycia masz aplikację i asesurę notarialną, w trakcie jej trwania możesz zrobić maksymalnie 12-miesięczną przerwę,
  • w tym czasie musisz móc pochwalić się wykonaniem minimum 70 projektów aktów notarialnych oraz 14 projektów innych aktów czynności notarialnych,
  • wymagane jest, abyś był objęty patronatem aplikanta notarialnego lub notariusza,
  • musisz zdać odpowiedni praktyczny egzamin notarialny.

Aplikacja notarialna

Tuż po ukończeniu studiów musisz zdać wcześniej specjalny egzamin na aplikację notarialną. Jego pozytywne przejście sprawia, że możesz podjąć praktykę o charakterze pomocniczo – edukacyjnym. Aplikacje odbywać możesz w kancelariach notarialnych, z którą masz umowę o pracę lub u notariusza wyznaczonego przez Izbę Notarialną. Podczas aplikacji poznajesz praktyczną stronę tego zawodu. Uczysz się czynności zawodowych, sporządzania aktów notarialnych oraz innej dokumentacji. Aplikacja trwa równo 30 miesięcy. Po jej zakończeniu czeka Cię wspomniany egzamin notarialny. Trwa on trzy dni i sprawdza Twoją wiedzę i praktyczne umiejętności.

Asesura notarialna

Niestety, to jeszcze nie koniec drogi do zawodu notariusza. Czeka Cię jeszcze asesura. Zdanie egzaminu notarialnego sprawia, że możesz składać wniosek do Ministra Sprawiedliwości o powołanie na asesora. Wtedy możesz swobodnie pracować u notariuszy lub w kancelariach jako pomocnik, lub asystent. Musisz taką praktykę zawodową odbywać przez minimum dwa lata. W tym czasie możesz wykonywać wymienione wyżej akty prawne. Gdy minie wymagany okres asesury, dopiero potem możesz składać wniosek do Ministerstwa Sprawiedliwości o wpis na listę notariuszy. Minister po naradzie z odpowiednią radą notarialną powołuje Cię na notariusza. Odbywa się to w sposób uroczysty wraz ze złożeniem przysięgi.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *