Press "Enter" to skip to content

Obuwnik ortopedyczny – czym się zajmuje i jak wygląda jego praca?

Przedstawiciel tej profesji wykonuje obuwie oraz wkładki ortopedyczne. Ten typ obuwia potrzebny jest osobom, które w wyniku urazów albo chorób potrzebują, by było ono specjalnie przygotowane. Ma ono na celu niwelować skutki dysfunkcji oraz niepełnosprawności ruchowej. Takie wyroby wymają fachowca o dużym doświadczeniu. Drobiazgowej staranności i znajomości podstaw medycyny. Jak pracuje obuwnik ortopedyczny i jak wygląda jego środowisko pracy?

Praca obuwnika ortopedycznego

Zarówno obuwie, jak i wkładki ortopedyczne wykonywane są na miarę. Muszą być dostosowane indywidualnie dla danego pacjenta oraz spełniać dla niego terapeutyczną rolę. Niektóre mają na celu ułatwiać albo umożliwiać chodzenie, a inne leczyć dysfunkcje. Obuwnik ortopedyczny wykonuje pomiary stopy pacjenta oraz części goleni. Następnie wykonuje projekt i zaopatrzenie ortopedyczne. Obuwnik ortopedyczny powinien mieć wiedzę medyczną, ale sam lekarzem nie jest – bardzo często konsultuje się z innymi medykami oraz fizjoterapeutami. To, w jaki sposób wykonuje swoją pracę, zależy od technologii i dostępnego sprzętu. Oprócz samego tworzenia obuwia taki fachowiec sporządza i archiwizuje dokumentację techniczną obuwia ortopedycznego i dba o przestrzeganie regulacji prawnych związanych na przykład z ochroną danych osobowych. Bardzo często w zakres jego obowiązków służbowych wchodzi kontakt z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych lub Państwową Inspekcją Sanitarną. Takie konsultacje mają na celu przygotowanie jak najlepszej jakości obuwia.

Organizacja pracy

Obuwnik ortopedyczny może pracować zarówno samodzielnie, jak i w grupie. Zwłaszcza jeśli za zadanie ma opracować bardziej skomplikowany i wymagający projekt. Posługuje się szeregiem narzędzi takich jak noże, kleszcze do ćwiekowania, wycinarki, drasarki, ćwiekarski, klasyczne maszyny szyjące, plotery, szlifierki ortopedyczne, a także frezarki CNC. Produkcja takiego buta nie różni się bardzo od wyrobnictwa obuwniczego dla zdrowych osób. Takie buty nie są inne – mają za zadanie spełniać te same walory estetyczne i modowe jak wszystkie inne. Obuwnik ortopedyczny pracuje w dużym zakładzie. Bardzo możliwe, że przydzielone jest mu konkretne stanowisko prac. Gdzie wykonywany jest w sposób ciągły jeden wycinek produkcji obuwia. Może to być samo projektowanie lub wykonywanie pomiarów. Inna osoba przygotowuje kopyta, cholewki lub elementy podeszwy, modeluje szablony konstrukcyjne, wycina elementy cholewek lub montuje wszystkie wytworzone elementy.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *