Press "Enter" to skip to content

Obuwnik ortopedyczny – gdzie pracuje i ile może zarobić?

Praca obuwnika ortopedycznego nie różni się zasadniczo od pracy szewca, który wykonuje obuwie na miarę. Różnicą jest dostosowywanie go do wymogów zdrowotnych klienta. Wymaga się umiejętności obsługi pewnych dodatkowych maszyn produkcyjnych. Gdzie może pracować obuwnik ortopedyczny? I ile może w takiej pracy zarobić?

Obuwnik ortopedyczny — Możliwości zatrudnienia

Obuwnicy ortopedyczni pracują zazwyczaj w zakładach sprzętu ortopedycznego, które współpracują z ośrodkami służby zdrowia, ośrodkami rehabilitacyjnymi oraz prywatnymi gabinetami lekarskimi, w zakładach protetyczno – ortopedycznych lub tradycyjnych zakładach szewskich, w których wykonuje się obuwie na miarę. Dobry obuwnik ortopedyczny, który ma doświadczenie, renomę oraz nieco kapitału może spróbować swoich sił na wolnym rynku, prowadząc działalność gospodarczą. Wtedy możliwa jest współpraca z NFZ. Jednak wymagane jest udokumentowanie co najmniej rocznego doświadczenia zawodowego.

Obuwnik ortopedyczny — Zatrudnienie dla niepełnosprawnych

Niekoniecznie szewc musi chodzić bez butów. Osoby niepełnosprawne – czyli takie, które potencjalnie potrzebują usług obuwników ortopedycznych – również mogą podjąć taką pracę. Warunkiem jest jednak rozpoznanie własnych ograniczeń oraz dobranie takiego stanowiska pracy, które jest możliwe do wykonywania. Dopuszczalne są niewielkie dysfunkcje nóg lub rąk, które nie wykluczają chodzenia i wykonywania bardziej precyzyjnych czynności. Wszelkie utrudnienia w widzeniu lub słyszeniu, jeżeli są możliwe do skorygowania za pomocą szkieł lub aparatów słuchowych, także nie stanowią czynnika wykluczającego podjęcia zatrudnienia w zawodzie.

Obuwnik ortopedyczny — Szkolenie zawodowe

Do pracy na stanowisku obuwnika ortopedycznego w pierwszej kolejności uprawniają tytuły zawodowe obuwnika, technika obuwnika, obuwnika miarowego lub cholewkarza. Zakład pracy lub izby rzemieślnicze często prowadzą zajęcia doszkalające przyszłych pracowników do produkcji ortopedycznego obuwia. Tematyką takich szkoleń jest między innymi projektowanie konstrukcji takiego buta, obsługa technik komputerowych CAD/CAM w zastosowaniach ortopedycznych oraz wymogi jakościowe.

Obuwnik ortopedyczny — Ile można zarobić?

Według branżowych serwisów przyjmuje się, że etatowy obuwnik ortopedyczny zarabia w Polsce między 2100 a 5000 zł brutto na miesiąc. Ten rozstrzał wynika z różnicujących pensję czynników. Wpływ mają szczebel w hierarchii zakładu pracy, region kraju, sytuacja na lokalnym rynku pracy, prywatny lub publiczny rodzaj pracodawcy oraz liczebność okolicznej konkurencji. Jako uczeń lub stażysta pensja oscyluje w okolicach pensji minimalnej krajowej. Wyższe kompetencje i większe doświadczenie czeladnicze podnosi pensję do pułapu między minimalną, a 4000 zł brutto. Stanowiska kierownicze, wymagające tytułu mistrza, często opłacane są na poziomie między 3000 a 5000 zł brutto na miesiąc.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *