Press "Enter" to skip to content

Ogrodnik – ile zarabia i jak wejść na rynek

Ładnie zaprojektowany ogródek wokół Twojego domu lub firmy to atut, po który sięga coraz więcej osób. Spontaniczne sadzenie kwiatów i krzewów może być przyjemne, ale efekt niekiedy bywa pokraczny. Dlatego coraz większym wzięciem cieszy się zawód ogrodnika, który zaprojektuje Ci ogród i posadzi odpowiednie rośliny. Następnie będzie o niego stale dbał. Być może zastanawiasz się, czy takie zajęcie jest lukratywne i wymaga walki o klienta. Przyjrzyjmy się realiom.

Ogrodnik i szanse na rynku pracy

Żeby rozpocząć swoją przygodę z ogrodnictwem, na wolnym rynku nie jest konieczne, abyś miał skończone szkoły ogrodnicze lub posiadał certyfikaty. Liczą się przede wszystkim umiejętności, wiedza teoretyczna i dobre pomysły. Oczywiście edukacja bardzo w tym pomaga, ale klienta ostatecznie nie interesuje źródło, z której czerpałeś ogrodnicze know-how. Ważna jest znajomość gatunków roślin i typów gleby. Oraz tego, w jaki sposób na siebie wzajemnie wpływają i ze sobą współgrają. Oczywiście zawsze możesz po prostu otworzyć firmę i zatrudniać profesjonalnych ogrodników, lecz to wymaga sporego kapitału początkowego.

Ogrodnictwo — Niezbędne narzędzia i sprzęt

Zakładając działalność gospodarczą, potrzebujesz sprzętu do pracy. Zwłaszcza jeśli będziesz wykonywał ją sam, a nie zlecał podwykonawcom. Z narzędzi ogrodniczych z pewnością przyda się zestaw sekatorów, nożyc, szpadli, łopat, glebogryzarek, kosiarka albo nawet ciągniki ogrodnicze. Do tego dochodzi sprawa oprogramowania, które będzie służyło Ci do wykonywania projektów. Taki program to koszt około 3000 zł. Wszystko trzeba jakoś przetransportować na działkę klienta – auto zawsze dodaje powagę firmie. Wystarczy wzięty w leasing niewielki samochód dostawczy.

Ile zarabia ogrodnik?

Pracując na swoim, jako ogrodnik musisz liczyć się z tym, że Twoja wypłata będzie zróżnicowana w zależności od miesiąca, pory roku, ilości i wielkości zamówień. Praca ogrodnika ma kilka etapów, w zależności od wielkości zlecenia. Wykonanie projektu dość sporego ogrodu to koszt 500 – 2000 zł. Dodatkowo płatna jest sezonowa pielęgnacja, mnogość roślin, które należy posadzić i robocizna. Przyjmuje się, że średnio jako ogrodnik zarobisz 4500 zł. Jednak, jeżeli jesteś zatrudniony jako pracownik szeregowy, to według branżowych portali liczyć możesz na pensję około 1800 – 3000 zł na rękę. W naszych szerokościach geograficznych jest to praca stricte sezonowa – wiosną i latem ogrodnik zajmuje się pracą fizyczną w ogrodzie, zaś zimne jesienne i zimowe miesiące, gdy przyroda zamiera, należy spędzić na projektowaniu.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *