Press "Enter" to skip to content

Porady ogrodnicze – Nawadnianie ogrodu

Piękny ogród opiera swoją witalność na wodzie. By trawnik był zdrowy i zielony, a rośliny pełne życia potrzebują stałego jej dopływu. Sam deszcz czasami nie wystarcza. Podlewanie ręczne z kolei jest bardzo uciążliwe, zwłaszcza w przypadku dużego ogrodu. Dlatego wymyślono specjalny system nawadniania ogrodu, którego zalety docenisz szczególnie w upalne letnie dni.

Porady ogrodnicze — System nawadniania

Jest kilka głównych zalet, jakie posiada taki system nawadniania ogrodu. Przede wszystkim oszczędzasz czas i wysiłki. Rośliny są znacznie lepiej i dokładniej podlane, niż gdy robisz to sam za pomocą konewki lub węża. Rośliny są żywe, kwiaty cieszą oko kolorami, a trawnik zachowuje stale piękną zieleń. Oprócz tego wbrew pozorom taki system nawadniania wymaga znacznie mniej wody niż klasyczne podlewanie. System sam wie jaką ilość zastosować na daną partię ogrodu oraz dozuje wodę w odpowiedni sposób. Wtedy zyskujesz czas, pieniądze i oszczędzasz wodę. Zwłaszcza gdy jest o nią krucho we wspomniany letni czas.

Porady ogrodnicze — Jakie są rodzaje nawadniania?

Jest kilka rodzajów systemów nawadniania ogrodu. Najlepiej jest, jeśli przed wybraniem któregoś z nich pozyskasz radę fachowca. Ten będzie wiedział, który system wybrać by był odpowiedni do Twojego ogrodu i rodzaju roślin, które w nim się znajdują. Wykona odpowiedni projekt i zastosuje nawet naprzemiennie różne rodzaje. A może to być:

  • Statyczny, dobry, jeśli masz wąski trawnik – taki do 4 metrów. Ma niewielki obszar oddziaływania – 5 – 6 metrów, co powoduje, że sprawdzi się w małych ogrodach.
  • Rotacyjny – zwany inaczej turbinowym, bardzo popularne rozwiązanie, ponieważ pasuje do większości średniej wielkości ogrodów. A nawet nieco większych. Filozofia działania jest podobna do statycznych zraszaczy, lecz możesz określić kąt zraszania i zasięg. Bardzo precyzyjny.
  • Kropelkowy – to dobre rozwiązanie, gdy zależy Ci na podlewaniu krzewów i drzew. Specjalnym wężem doprowadza się wodę tuż w okolice rośliny i bezpośrednio nalewa odpowiednią ilość wody wprost na korzenie. W przypadku krzewów i drzew jest efektywny, musisz jednak pamiętać, by go regularnie czyścić – kontakt z ziemią powoduje, że dysze dozujące mogą się zatkać.

Porady ogrodnicze — Ile kosztuje system nawadniania ogrodu?

Jest to dość spory wydatek, ale pozwala znacznie zaoszczędzić na zużyciu wody. By wskazać konkretną kwotę trzeba mieć na uwadze rodzaje materiałów, ilość systemów zastosowanych, robocizna i wielkość ogrodu. Przyjmuje się jednak, że instalacja takiego systemu to koszt około 10 – 16 zł za metr kwadratowy.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *