Press "Enter" to skip to content

Ogrodnik – O koszeniu trawy słów kilka

Jedną z najprostszych, a jednocześnie z pilniejszych prac, jakie musisz wykonać w ogrodzie to koszenie trawy. Dla niektórych to relaksujący, sobotni rytuał. Jednak nie wszyscy mają w sobie zacięcie ogrodnika. Nie wszyscy mają na to czas. Trawa nie zważa na Twoje zapracowanie. Wymaga systematycznego i dokładnego koszenia odpowiednim sprzętem. W wyniku takiego zabiegu pielęgnacyjnego trawa jest gęsta, zielona i pięknie pachnie. Wie o tym każdy ogrodnik.

Ogrodnik — Jak prawidłowo kosi się trawę?

Zasadniczo przyjmuje się, że koszenie trawy powinno odbywać się mniej więcej raz na tydzień lub dwa. Trawa powinna być ścinana poniżej połowy swojej aktualnej wysokości. Ważne, aby nie dopuścić by urosła do 8 cm wysokości. Optymalnie to utrzymywać jej wysokość na poziomie 3 – 5 cm. Oczywiście nie rób tego w zimie. Najlepiej zacząć początkiem kwietnia, gdy przyroda budzi się do życia i pojawia się ładna pogoda. Nieco inaczej ma się sprawa, gdy jest to młody trawnik. Dobry ogrodnik podpowie Ci, jak go pielęgnować. Warto wtedy odczekać aż trawa urośnie do nawet 10 cm i przy pierwszym ścięciu skrócić ją jedynie o 1,5 cm.

Ogrodnik — Czym najlepiej kosić trawę?

Oczywiście kosiarką. Jaką? To w dużej mierze zależy od Twoich osobistych preferencji i wysokości trawnika, jaką chcesz utrzymywać. Jeżeli masz niewielką powierzchnię trawnika, taka kosiarka bębnowa sprawdzi się w zupełności. Tną równo i krótko. Kosiarka elektryczna z kolei przyda się nie tylko przy małym, ale i średnim trawniku. Niestety wtedy ograniczony jesteś długością kabla. Musisz też stale uważać, by go przypadkiem nie uszkodzić. Kosiarka spalinowa świetnie poradzi sobie z dużymi trawnikami. Nawet takimi 500 – 1000 m2. Niektórzy stosują kosiarki przypominające małe traktorki, lecz te mają zastosowanie przy naprawdę dużych powierzchniach powyżej 1000 m2. Taką kosiarkę możesz wynająć od ogrodnika. Dobrym uzupełnieniem jest podkaszarka żyłkowa. Co prawda nie tnie ona tak równo, jak pozostałe i wymaga nieco wysiłku i precyzji podczas użytkowania. Najlepiej zlecić to ogrodnikowi. Jednak ma inną zaletę. Dotrze tam, gdzie nie dadzą rady te poprzednie – na przykład wytnie trawę na brzegu skalniaka lub między meblami ogrodowymi.

Ogrodnik — Czy koszenie trawy wymaga pomocy fachowca?

Specjalista ogrodnik oprócz zwyczajowych czynności pielęgnacyjnych również skusi Twój trawnik. Być może nie jest to czynność szczególnie trudna, ale na pewno czasochłonna. Kosiarka często jest bardzo głośna, co nie jest przyjemne. Dobry ogrodnik skosi trawę równo i estetycznie. Będzie znał optymalną wysokość, na jakiej trzeba trawę skosić, a także zastosuje odpowiednie preparaty. Ceny koszenia ustala się na podstawie powierzchni. Według branżowych serwisów średnio cena skoszenia trawy wynosi 60 gr – 2 zł za metr kwadratowy.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *