Press "Enter" to skip to content

Ogrodnik – Prawidłowe sadzenie drzew

Czym byłby piękny ogród bez dobrze wkomponowanych i zadbanych drzew? Dobry ogrodnik dba o to, by w Twoim ogrodzie rośliny wyglądały naturalnie, zdrowo i rozwijały się. W końcu mają służyć ozdobie i zdrowiu przez wiele lat. Tajemnicą jest odpowiednie sadzenie. Dobry ogrodnik wie jak posadzić każde drzewo. Nie tylko lokalizacja, ale i prawidłowy sposób. Jak to dobrze wykonać i czy możesz zrobić to sam?

Ogrodnik — Kiedy najlepiej sadzić drzewa?

Kupując drzewko do posadzenia, zazwyczaj dostajesz je w formie owiniętej balotem bryły korzeniowej lub w donicy. Rzadziej dostaniesz sztukę z odkrytym korzeniem. Zanim przejdziesz do sadzenia, warto zamoczyć przez chwilę drzewko w wodzie, by nie wyschło. Drzewa i krzewy najlepiej sadzić wczesną wiosną lub późną jesienią. Optymalny termin jest też zależny od danego gatunku drzewa. Ogrodnik podpowie Ci, jakie drzewa, kiedy sadzić. Te, które kupujesz z odkrytymi korzeniami lub balotowane najlepiej bardzo wczesną wiosną, lub jesienią, by jeszcze nie występowały przymrozki. Iglaste najlepiej sadzić w ciepłych miesiącach – sierpień – wrzesień. Owocowe z kolei najlepiej przyjmują się w przełomie października i listopada. O tym powinien wiedzieć nawet każdy amator ogrodnik.

Ogrodnik — Prawidłowy sposób sadzenia drzew

Najpierw musisz wykopać dołek. Dobrze zrobić przekop co najmniej dwa razy szerszy niż bryła korzeniowa oraz o około ¼ głębszy niż jej wysokość. To istotne, ponieważ zarówno zbyt głębokie, jak i zbyt płytkie włożenie bryły jest dla sadzenia szkodliwe. Najlepiej, gdy górna część bryły wystaje powyżej powierzchni. Nie kładź jej bezpośrednio na dnie dołu. Usyp nieco nasypu, na którym postawisz drzewo. Następnie trzeba zasypać dołek ziemią. To rób etapami. Nie spiesz się. Rób to dokładnie, jak na ogrodnika przystało. Pierwsza trzecia część to warstwa użyźnionego podłoża, które podlej i ubij. Ponów czynność dwukrotnie. Zadbaj jednocześnie, by roślina cały czas była w pionie. Na koniec całość obficie podlej wodą. Sadzenie drzewek owocowych odbywa się bardzo podobnie. W ich przypadku rozważ, czy nie lepiej byłoby wydzielić pewien obszar na sad. Taka jesienna wizyta w nim jest jedną z najprzyjemniejszych rzeczy w roku.

Ogrodnik — Samemu czy oddać to fachowcowi?

Możesz drzewko posadzić sam. Nie jest to szczególnie trudne. Co prawda wymaga to pewnego przygotowania zarówno praktycznego, jak i merytorycznego. Nie bądź na siebie zły, jeśli nie idzie Ci doskonale za pierwszym razem. Faktem jednak jest, że sadzenie drzew jest nieco czasochłonne. Rozważenie pomocy specjalisty ogrodnika ma o tyle sens, że wykona on sadzenie większej ilości drzew, dobierze odpowiednią lokalizację. Ważna jest gleba i poziom oświetlenia. Uniknie on błędów, dobierze odpowiednie sadzonki oraz będzie wiedział, czy dane rośliny ze sobą współgrają zarówno estetycznie, jak i biologicznie.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *