Press "Enter" to skip to content

Ogrodnik – jak zostać i charakter pracy

Ogrodnik posiada zamiłowanie do przyrody. Zmysł estetyki i kreatywne spojrzenie na przestrzeń. Mogą zaowocować tym, że zechcesz pracować jako ogrodnik. To praca dobra dla osób, które łączą w sobie artyzm i systematyczność. Osób, którym po prostu sprawia przyjemność sadzenie roślin i ich doglądanie. Jak zostać profesjonalnym ogrodnikiem i jak taka praca wygląda?

Kto może zostać ogrodnikiem?

By wykonywać ten zawód w sposób efektywny i prawidłowy, istotna jest wiedza teoretyczna na temat gleby, jej typów oraz gatunków roślin. Do tego bardzo istotny jest zmysł artystyczny połączony z logicznym myśleniem projektanckim. Ogród musi nie tylko pięknie wyglądać, ale i być użyteczny na co dzień. Dawać przyjemność ze spędzania w nim czasu. Oprócz tego ogrodnik to także praca fizyczna – sadzenie, doglądanie i podlewanie roślin musi być wykonywane systematycznie i rzetelnie. Klienci docenia, jeśli będziesz sumienny i uczciwy. Dobry ogrodnik posiada zapał do pracy w każdych warunkach, o każdej porze roku i potrafi dostosować się do oczekiwań klienta.

Jak takim ogrodnikiem zostać?

Co prawda na wolnym rynku nikt nie będzie Cię pytał, gdzie nauczyłeś się zawodu, lecz edukacja ogrodnicza jest bardzo przydatna i wartościowa. Możesz wybrać ją pod postacią szkoły zawodowej o tym właśnie zawodzie albo technikum. Wybierając taki typ szkoły średniej, jesteś stale przygotowywany do zawodu. Otrzymujesz wiedzę teoretyczną z naciskiem na przedmioty biologia, geografia i chemia. Do tego potrzebne będzie w trakcie kształcenia zaliczenie kursów i praktyk. Przykładowo uczeń szkoły zawodowej kilka dni w tygodniu spędza nie w szkole a na normalnej pracy wśród zawodowych ogrodników.

Ogrodnik i ręka do roślin

W ten sposób już ucząc się, wyrabiasz fach. Ukończenie szkoły średniej już daje Ci bazę pod wykonywanie tego zawodu, ale jeśli chcesz rozwinąć swoją wiedzę i umiejętności, otworem stoją studia wyższe. Ogrodnictwo, rolnictwo, architektura krajobrazu – to kierunki, które możesz wybrać. Hortologia daje bardzo specjalistyczną wiedzę na temat roślin, ich uprawy i pielęgnacji. Zaliczać będziesz przedmioty takie jak biochemia, botanika, gleboznawstwo, mikrobiologia, genetyka i hodowla roślin, sadownictwo, zagospodarowanie terenów zieleni, uprawa roli i żywienie roślin. W ten sposób podnosisz swoje kwalifikacje zawodowe i jesteś zdolny tworzyć komputerowe projekty ogrodów. To również wymaga edukacji, ćwiczeń i znajomości specjalistycznego oprogramowania.

Gdzie możesz pracować jako ogrodnik?

Twoim polem działania będą przede wszystkim tereny zielone. Zarówno jako własność prywatna, jak i publiczna. Jak w wielu branżach gdzie liczy się fach i który opiera się na zleceniach, możesz być zatrudniony w różnych wariantach. Własna firma to duża odpowiedzialność, ale i większe zyski. Ogrodników poszukują specjalistyczne firmy zajmujące się pielęgnacją terenów zielonych. Pracują oni niejednokrotnie dla firm i samorządów, które chcą dbać o estetykę miast. Wielu majętnych posiadaczy posiadłości także potrzebuje fachowca, który zadba o ich piękny ogród wokół willi.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *