Press "Enter" to skip to content

Projektant odzieży – kto i jak może nim zostać?

Zawód ten kojarzy się przeciętnemu odbiorcy jako profesja celebrytów i gwiazd telewizji. Choć oczywiście zdarzają się w tym fachu światowej sławy artyści, nie jest to zajęcie tylko dla wybranych. Może zostać nim każdy, kto wewnętrznie czuje do tego smykałkę. Ma pewne predyspozycje osobowościowe oraz nabył pewną fachową wiedzę. Kim jest projektant odzieży i jak można nim zostać?

Kim jest projektant odzieży?

To swego rodzaju artysta. W swoim rzemiośle posługuje się materiałami krawieckimi. Jest też stylistą i usługodawcą. W skrócie można by rzec, że zajmuje się tworzeniem odzieży. A właściwie ich projektów. Takie projekty może wykonywać ręcznie lub posłużyć się odpowiednim oprogramowaniem komputerowym. Dobiera odpowiednie materiały, łączy jest stylistycznie i praktycznie oraz opracowuje poszczególne elementy. Przygotowuje konspekt dla krawca, który potem będzie musiał z niezwykłą precyzją bazować na nim. Bardziej doświadczony i posiadający pewną renomę projektant odzieży opracowuje całe kolekcje i nawiązuje współpracę z agencjami reklamowymi i wynajmującymi modelki. To prowadzi do widowiskowych pokazów oraz wpływa na trendy modowe spotykane na ulicach miast.

Jakie predyspozycje powinien mieć kandydat na projektanta odzieży?

Oprócz zmysłu artystycznego, umiejętnego doboru kolorów i krojów, potrzebne są też praktyczne umiejętności i wiedza. Projektant odzieży to profesjonalista znający się na prawidłach rysunku, zasad ergonomicznego i logicznego projektowania oraz praktyk w zakresie krawiectwa. Bardzo istotne jest posiadanie wyobraźni przestrzennej – odzież to nie piękny obrazek, lecz trójwymiarowy przedmiot, który nie tylko ma pięknie wyglądać, ale i dobrze się nosić. Pomiędzy projektantami mody istnieje konkurencja – firmy odzieżowe wybierają najlepszych. Dlatego ważna w tym fachu jest też cała paleta zdolności interpersonalnych, znajomości trendów, umiejętność ich przewidywania. Profesjonalista potrafi posługiwać się specjalistycznym oprogramowaniem, zna języki obce, jest oryginalny i potrafi dostosowywać się do wymagań zleceniodawcy jak rasowy fachowiec. Nie przeszkodzi również podstawowa wiedza z zakresu psychologii, socjologii oraz historii sztuki.

Wykształcenie, czyli jak zostać projektantem odzieży

Projektant odzieży to często wybierany kierunek studiów wyższych na uczelniach artystycznych. Akademie sztuk pięknych, wydziały tkaniny i ubioru lub wyższe szkoły sztuki oferują taki kierunek najlepiej absolwentom liceów plastycznych, lub techników odzieżowych. Dostanie się na taki kierunek, nie jest szczególnie łatwe. Na stacjonarne studia niekiedy przypada 12 – 15 chętnych osób na jedno miejsce. Podczas studiów zgłębiane są takie przedmioty jak malarstwo, rysunek, rzeźba, kompozycja. Ćwiczone są umiejętności komponowania, rysowania projektów, wyrabiana wrażliwość kolorystyczna i plastyczna. Zwracana jest uwaga na logiczne zastosowanie materiałów i stylów artystycznych. Studenci mogą wybierać odpowiadające im specjalizacje jak między innymi kostiumy teatralne i filmowe, odzież dziecięca, damska lub męska, styling, prognozowanie trendów lub kreacja wizerunku.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *