Press "Enter" to skip to content

Projektant odzieży – rozwój zawodowy i zarobki

O tym, jak zostać projektantem odzieży, jakie wymagane jest tu podłoże dydaktyczne i praktyczne, piszemy w osobnym artykule. Jeżeli myślisz o karierze projektanta odzieży lub po prostu ciekawi Cię, w jakim stopniu ten prestiżowy zawód może okazać się lukratywny, sprawdź to razem z nami. Prześledziliśmy branżowe serwisy i ustaliliśmy, jakie są realia zawodowe dla projektantów odzieży, ubrań, które nosimy.

Warto się starać

Ubrania projektowane przez polskich specjalistów cieszą się rosnącą popularnością. Konkurują ceną, ale i jakością wykonania. Wykorzystuje są coraz lepsze i trwalsze materiały. Świeże głowy projektantów odzieży potrafią dostarczyć nam kroje, które zawstydzić mogą ulice Paryża lub Londynu. Nie są też produkowane w nadmiernych ilościach. Bardzo możliwe, że kupując od podstaw polskie ubrania, będziesz miał je jako jedyny na całej imprezie. Polskie produkty i metki to pieniądze, które zostają w kraju. Napędzają naszą gospodarkę, a na tym wszyscy korzystamy. Te wszystkie czynniki motywują naszych projektantów odzieży, a ci nie pozostają dłużni. Badania rynkowe pokazują, że polskie myśli odzieżowe są coraz częściej wybierane przez zagranicznych konsumentów. Cieszy ich oryginalność. Powiew świeżości, którego na próżno szukać w zachodnich sieciówkach nastawionych na ilość, a nie jakość.

Projektant odzieży — Realia zatrudnienia

Świeżo upieczony projektant odzieży, tuż po studiach ma głowę pełną pomysłów oraz ambicji. Stoją przed nim dwie drogi rozwoju zawodowego. Pierwsza — własne atelier. W którym nie będzie niczym skrępowany w swoich pomysłach. Może realizować dowolne pomysły oraz stawiać na własne siły w poszukiwaniu zainteresowania. Niestety, zwłaszcza początkujący, projektanci odzieży solowi nie zawsze mogą liczyć na niezależność finansową. Takie rozwiązanie jest zazwyczaj dobre dla projektantów odzieży, którzy pracą i kreatywnością osiągnęli renomę związaną z nazwiskiem. Pewnym ratunkiem jest tutaj rynek ubrań online. Dobra reklama, która w internecie nie jest aż tak droga, jak ta telewizyjna czy prasowa, pozwala dotrzeć do dostatecznie dużego grona odbiorców. Inną, bezpieczniejszą finansowo drogą jest zatrudnienie się w firmie odzieżowej. Tam artystyczne wizje, choć są mile widziane, zderzają się z realiami rynku oraz uwagami bardziej doświadczonej części załogi.

Zarobki projektanta odzieży

Te zależne są od doświadczenia. Sukcesów i pewnej renomy, którą nie da się zdobyć inaczej niż tylko z czasem. Są jednak pewne w miarę stałe stawki, które pobierają projektanci odzieży zajmujący się pewnym wycinkiem tej profesji. A zatem – 5000 zł czeka na projektanta, który pracuje nad kostiumami używanymi w operze lub teatrze. Nieco więcej, bo 5500 zł przeciętnie wyciągnie na miesiąc samodzielny projektant, który szyje na miarę. Niemal drugie tyle, bo 10 000 zł można zarobić za pojedyncze zlecenie od koncernu, który chce połączyć swoje produkty z modą. Topowi projektanci, znani z telewizji, zarabiają niekiedy nawet 30 000 zł.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *