Press "Enter" to skip to content

Projektowanie odzieży – oprogramowanie

Choć projektant odzieży powinien być dobry w rysunku technicznym i artystycznym. W dzisiejszych czasach profesjonaliści wykorzystują specjalistyczne i nowoczesne oprogramowanie komputerowe. To daje im wygodę, ułatwia tworzenie precyzyjnych konspektów oraz pozwala zaoszczędzić czas. Jeśli interesuje Cię, jak przebiega proces projektowania odzieży, sprawdź nasz osobny artykuł na ten temat. Tym razem przedstawiamy polecane oprogramowanie dla speców w projektowaniu mody. Okazuje się, że różnią się funkcjonalnością i typem projektów, do jakich najlepiej się nadają.

Projektowanie odzieży – Programy do grafiki wektorowej

To ten rodzaj grafiki komputerowej, który wprost składa się z linii i kształtów. Nie musisz martwić się o jakość, jeśli zmieniasz ich rozmiary lub pozycję. Takie programy graficzne wykorzystuje się do stworzenia prostych projektów odzieży i dokumentacji technicznej. Specjaliści polecają głównie trzy programy tego typu:

  • Adobe Illustrator – świetny do tworzenia rysunków technicznych modeli przemysłowych, opracowywania modeli bezszwowych, tworzenia samych sylwetek oraz materiałów marketingowych (sprawdź – Grafik komputerowy – polecane programy),
  • Inkscape – darmowe, opensource oprogramowanie również dobre do tworzenia rysunków technicznych. Popularne narzędzie, organizowane są z jego obsługi szkolenia,
  • CorelDRAW – można go zakupić jednorazowo za około 3200 zł lub jako roczną subskrypcję w okolicach 1600 zł.

Projektowanie odzieży – Programy typu CAD

Skrót CAD z angielskiego „computer aided design”. Maję one na celu wspomożenie procesu produkcji. Za ich pomocą rysuje się szablony dla krojowni. Zaletą jest zdolność do optymalizacji ilości stosowanych materiałów, wszelkie nadmiarowe ilości są wykazywane i docelowo eliminowane z projektu. Ponieważ program oblicza precyzyjnie użytą powierzchnię, zauważy każdy nadmiar znacznie łatwiej, niż zrobi to człowiek. Polecane tytuły oprogramowani typu CAD to między innymi Optimex, Gerber, StyleCAD, ReachPeace, Modaris, InvenTex. Wadą takich programów jest wysoka cena. Ceny zaczynają się od 10 – 15 tysięcy złotych, a bardziej szerokie licencje mogą wynieść nawet ponad 100 000 zł.

Projektowanie odzieży – Projektowanie odzieży 3D

Takie programy generują obraz trójwymiarowy. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość obejrzenia dość wiernej wizualizacji projektowania ubrania. A szablon łatwo jest zaimportować z programów typu CAD. Programy pozwalają na stworzenie awatarów użytkowników odzieży o różnych tuszach i typach budowy ciała. Następnie rozmieszczenie projektu odzieży wokół niego, symulację zachowania się ubrania na ciele, dodawania dowolnych tekstur i dodatków. Specjaliści polecają tytuły VStitcher by Browzwear lub CLO3D. Także i one mogą być sprzedawane w formie rocznego abonamentu lub licencji bezterminowej. To pierwsze rozwiązanie to koszt około 2000 zł na rok. Drugie zahacza nawet o 100 000 zł.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *