Press "Enter" to skip to content

Radca prawny – etat czy własna firma?

Kiedy zostałeś już radcą prawnym, masz aplikacje oraz chęci do działania, pozostaje wybór formy działalności. Pracować możesz u kogoś lub na własny rachunek. Wszystko ma swoje plusy i minusy.

Gdzie możesz znaleźć zatrudnienie?

Naturalnym wyborem jest zatrudnienie się w kancelariach prawnych. Wiele z nich będzie poszukiwało Twoich usług, nawet jeśli jest to drobna i prywatne biuro radcy prawnego. Bardzo możliwe, że na początku kariery będziesz wykonywał czynności pomocnicze – wykonywał zlecone szablony umów lub wniosków albo przygotowywał dokumentację. Radcę prawnego chętnie zatrudniają też firmy komercyjne. Choć one będą zwracały uwagę na Twoje doświadczenie zawodowe i sukcesy. W ten sposób staniesz się częścią firmowego zespołu, który służy mu pomocą prawną. Na nieco podobnych zasadach mogą zatrudnić Cię firmy państwowe lub samorządy. Istnieje stanowisko powiatowego rzecznika praw konsumenta albo doradztwa w sprawach rolnych. W każdej z tych dziedzin powinieneś być specjalistą. Oprócz tego wszystkiego jednak możesz spróbować własnych sił jako prawnik – przedsiębiorca.

Radca prawny – własna działalność

Założenie własnego biura lub kancelarii prawnej to jeden z naturalnych wyborów. W małych miejscowościach oraz ci bardziej początkujący radcy zazwyczaj przyjmują klientów w domu. To ułatwia rozpoczęcie działalności oraz powoduje u klientów poczucie ugoszczenia, oraz przyjaznej atmosfery. To zresztą Twoja główna forma reklamy – odczucia ludzi. Kancelarie prawne nie mają możliwości prowadzenia kampanii reklamowych porównywalnych z tymi, jakie prowadzą sklepy lub sektor rozrywkowy. W większych ośrodkach, wielu  radców prawnych stawia na wąską specjalizacje – na przykład prawo rodzinne, podatkowe, konsumenckie. To sprawia, że przychodzić będą do Ciebie klienci specyficzni, ale też łatwiej będzie Ci wyrobić sobie renomę. Nie ma przeszkód, by z czasem zatrudniać też i innych radców, specjalizujących się w pozostałych dziedzinach prawa.

Wymagania do własnej działalności

By móc założyć własną kancelarię prawną, musisz spełniać kilka wymogów. Pierwsze, oczywiste, to uzyskanie aplikacji radcowskiej. Drugie – warunki lokalowe. Musi być to miejsce, które nie urąga powadze tego zawodu. A przy tym przyjazne i wywołujące dobre skojarzenia. Najlepiej, jeśli jest łatwe do odnalezienia dla osoby, która nie zna miasta. Lokal musi być w ten sposób zorganizowany byś mógł w nim bezpiecznie przechowywać dane osobowe swoich klientów. Te są pod szczególną ochroną prawną. Zwłaszcza od 2018 roku. Do tego będziesz potrzebował niezbędnego biurowego sprzętu. Musisz zadbać o rozpoznawalność i załatwienie formalności urzędowych i podatkowych.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *