Press "Enter" to skip to content

Radca prawny – ile zarabia?

Prawnicy kojarzą się ze stosunkowo mało wyczerpującą pracą i sporymi zarobkami. Jak jest z tym pierwszym w przypadku radcy prawnego, piszemy w artykule Radca prawny – jak wygląda praca? Jeśli jednak chodzi o zarobki, sprawdź nasze ustalenia.

Co ma wpływ na wysokość zarobków?

Różnice w zarobkach wynikają z kilku czynników. Istotne jest to, gdzie pracujesz. Czy posiadasz własną kancelarię, a może pracujesz w takiej na etacie? Nieco inne stawki czekają radców prawnych zatrudnionych przez inne podmioty. Możesz pracować w samorządach, instytucjach państwowych, naukowych lub służby zdrowia. Swoich własnych radców prawnych zatrudniają też firmy komercyjne, korporacje i duże koncerny. W ich przypadku liczy się wielkość firmy oraz kapitał, którym operuje. Często, będąc zatrudniony w takich miejscach, możesz liczyć na dodatkowe premie. Twoje zarobki też wzrastają wraz ze stażem pracy i doświadczeniem. Pracując pod własnym szyldem, wyrabiasz sobie renomę i rozpoznawalność. A jeśli przy tym pomagasz ludziom skutecznie rozwiązywać ich prawne problemy, na pewno masz więcej klientów, co ma wpływ na zarobki. Więcej zarobisz też w dużym mieście niż na prowincji.

Ile kosztują usługi radcy prawnego?

Wysokość cen za usługi radcy prawnego ma ścisły związek z jego pensją. To oczywiście zależy od tego, gdzie pracuje. Jeśli jesteś zatrudniony w samorządzie, Twoje usługi dla klientów są bezpłatne. Jednak w kancelarii muszą już Ci zapłacić. Zwykła, około półgodzinna rozmowa o poradę prawną kosztuje około 50 – 150 zł. W zależności od danego radcy. Coś, co wymaga większego wysiłku, czyli sporządzenie pisma lub wzoru umowy to koszt 70 – 700 zł. W zależności od stopnia skomplikowania dokumentu i materii. Pomoc w sprawach dotyczących zakupu mieszkania albo sporów z lokatorami to wydatki rzędu 200 do nawet 1500 zł za usługę. Jeśli jednak ktoś potrzebuje podeprzeć się pisemną opinią prawną, za taki dokument radca prawny zażąda od 100 do 2000 zł.

Radca prawny – mediana zarobków

Serwisy branżowe zajmujące się rynkiem pracy oraz zarobkami Polaków przeprowadziły badania dotyczące pensji radcy prawnego. Przebadano dość dużą próbę przedstawicieli tego zawodu. Uwzględniono różne formy zatrudnienia i prowadzenia praktyki radcowskiej. Ustalono, że jako radca prawny przeciętnie w Polsce zarobisz około 8110 zł brutto. Blisko połowa ze wszystkich zarabia w przedziale 5840 zł do 11 680 zł. Pozostali dzielą się na dwie części, z których jedni zarabiają poniżej 5840 zł, a drudzy powyżej 11 680 zł. Mówimy o kwotach brutto w rozliczeniu miesięcznym. Okazuje się więc, że jako radca prawny zarobisz zauważalnie więcej niż średnia krajowa. A przy tym całkiem przyzwoicie.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *