Press "Enter" to skip to content

Radca prawny – jak wygląda praca?

Czym w zasadzie zajmuje się radca prawny? Czy tylko udziela porad? To też, ale okazuje się, że ma całkiem spore uprawnienia w ramach swojego zawodu. Możesz pomóc niejednej osobie w jej problemach prawnych, a przy tym całkiem nieźle zarobić – piszemy o tym w artykule Radca prawny – ile zarabia? Sprawdź, jak wygląda praca radcy prawnego.

Radca prawny i adwokat – różnice

Pozornie wydawać się może, że pracując zarówno jako radca i adwokat, wykonujesz te same czynności. Rzeczywiście są wspólne cechy – oba zawody służą pomocy prawnej i udzielają porad. Ale zasadnicza różnica jest taka, że radca prawny może udzielać usług prawnych w ramach stosunku pracy. Adwokat już takiego uprawnienia nie ma.

Radca prawny – uprawnienia zawodowe

Od niedawna paleta spraw, którymi może zajmować się radca prawny, uległa dużemu poszerzeniu. Oprócz oczywiście zwyczajowego udzielania porad oraz przygotowywania dokumentacji. Teraz możesz występować przed sądem w imieniu klienta, prowadzić jego sprawy administracyjne, gospodarcze, cywilne, rodzinne. Albo przed sądem pracy. Do tego możesz występować jako obrońca lub pełnomocnik, jeśli Twój klient ma problemy w sprawach karnych i karnoskarbowych.

Czym zajmuje się radca prawny?

Do Twoich głównych obowiązków należy przede wszystkim udzielenie pomocy prawnej. Możesz to robić na wiele sposobów. Na przykład w formie zwyczajowej rozmowy, w której wysłuchasz problemu klienta. Wtedy pokażesz mu, gdzie leży rozwiązanie lub jakie kroki powinien podjąć, aby wyjść na tym możliwie najkorzystniej. Na ogół nie zajmujesz się sprawami kryminalnymi – Twoimi klientami będą osoby lub firmy, które po prostu chcą mieć pewność w kwestii stanu prawnego.

Czynności zawodowe

Inne formy wypełniania swoich obowiązków będą wymagać od Ciebie większego wysiłku. Jako radca prawny będziesz sporządzał pisma procesowe, wydawał opinie prawne. Projektował szablony umowy lub wniosków. Do tego będziesz koordynował przebieg tej dokumentacji w sądzie lub prokuraturze. Kolejnym zadaniem jest obsługa wierzytelności, nawet na etapie postępowania sądowego i egzekucyjnego. Jak wspomnieliśmy, w niektórych sprawach będziesz pełnomocnikiem klienta w prowadzeniu spraw sądowych i pozasądowych. Niekiedy też będziesz wprost ich tam reprezentował. Także przed urzędami państwowymi. Niekiedy firma zatrudni Cię na etat po to, byś na bieżąco obsługiwał prawnie ich sprawy. Oceniał każde ich poczynania oraz zgodność z przepisami wystawianych decyzji, transakcji lub innych czynności prawnych.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *