Press "Enter" to skip to content

Ratownik medyczny – kto i jak może nim zostać?

Osoba ratownika medycznego definiuje się jako wykonywanie zawodu medycznego. Posiada uprawnienia do udzielania świadczeń zdrowotnych w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Nie jest to ani lekarz, ani pielęgniarz, ale jest niezbędnym ogniwem w służbie zdrowia, które znajduje się gdzieś pomiędzy nimi. Jako ratownik medyczny jesteś wysoce wyszkolonym w profesji niesienia pomocy życiu i zdrowiu. Możesz pracować w karetce, na SOR albo w LOR.

Jacy ludzie mogą zostać ratownikami medycznymi?

Łatwo się domyślić, że taka praca, która polega na obcowaniu ze śmiercią i cierpieniem innych osób. Praca pod presją czasu i w dużym stresie wymaga specjalnie przygotowanej osoby. Nie tylko merytorycznie, ale i osobowościowo. Odporność psychiczna, ale i sprawność fizyczna to podstawy. Niekiedy liczą się ułamki sekund, w ciągu których trzeba podejmować decyzje oraz przeprowadzać bardzo precyzyjne czynności ratownicze. Choć empatia i chęć niesienia pomocy są jak najbardziej wskazane, ratownik medyczny nie może być przewrażliwiony i bać się widoku na przykład rozciętej rany. Zaburzenia psychiczne i lękowe eliminują kandydata ze starań o taką pracę.

Jak zostać ratownikiem medycznym?

Przede wszystkim musisz ukończyć 3-letnie studia licencjackie na kierunku ratownictwo medyczne. To istotne, ponieważ potrzebować będziesz fachowej wiedzy medycznej, podobnej do tego, której uczą się na medycynie przyszli lekarze. Nacisk położony w szkole średniej na przedmioty takie jak chemia, biologia albo fizyka z pewnością zaprocentuje podczas takich studiów. A nie należą one do łatwych. Zagadnienia, które w trakcie nauki będą poruszane do między innymi medycyna katastrof, choroby zakaźne, anatomia ciała, medycyna ratunkowa, diagnostyka obrazowa, neurochirurgia, toksykologia, laryngologia lub choroby wewnętrzne – na przykład postępowanie w razie zawału. Oprócz tego do zaliczenia będziesz miał zajęcia praktyczne z zakresu czynności ratunkowych.

Ratownik medyczny wysyłany jest do różnego rodzaju wyzwań

Dlatego przyjdzie Ci się zmierzyć z zagadnieniami takimi jak położnictwo, medyczne czynności ratunkowe, prawidłowe udzielanie pierwszej pomocy, traumatologia narządów ruchu oraz czynności ratunkowe z tym związane. Do tego będziesz musiał zaliczać plan praktyk z jednym z oddziałów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lub Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Gdyby tego było mało, czekać na Ciebie będą także obozy sprawnościowe – GOPR i WOPR zapraszają. Tak szeroki zakres zagadnień i praktyk ma sens, ponieważ – jak wspomnieliśmy – ratownik medyczny stawać będzie przed wieloma typami wyzwań i zadań do wykonania, dlatego powinien być przygotowany na wszystko. Od tego zależeć będzie życie i zdrowie innych osób. Nie możemy się pozwolić sobie na to, by ratownik medyczny był osobą niekompetentną.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *