Press "Enter" to skip to content

Renowator mebli artystycznych – ile zarabia?

Podejmując decyzję o ścieżce kariery zawodowej, zapewne zastanawiasz czy jest ona zwyczajnie opłacalna. Pracujemy w końcu dla pieniędzy, za które możemy się utrzymywać. O tym, jak zostać renowatorem mebli artystycznych oraz gdzie może on pracować, piszemy w osobnych artykułach. Oprócz tego ustaliliśmy dla Ciebie, ile możesz zarobić na tym stanowisku oraz czy jest możliwy jakiś rozwój zawodowy.

Co ma wpływ na wysokość pensji renowatora mebli artystycznych?

Przede wszystkim to jakie projekty wykonuje i gdzie pracuje. Etatowy renowator mebli zajmuje się bieżącą naprawą i konserwacją. Pracując w ten sposób, będziesz dość przeciętnie opłacany. Znacznie więcej zarobisz na trudniejszych projektach. Zlecenie renowacji średniowiecznego ołtarza, dziewiętnastowiecznego fortepianu lub krzeseł z pałacu. Takie zamówienia zazwyczaj są pojedyncze i zlecane przez samorządy lub instytucje kultury. Oczywiście jako etatowy renowator mebli zarobisz mniej niż przedsiębiorca. Istotnym czynnikiem jest też region kraju i zwyczajowe uwarunkowania rynkowe. Zainteresowanie starymi meblami oraz chęć zapłacenia przez lokalną społeczność za Twoje usługi. Wpływ mają również Twoje umiejętności i renoma. Jeśli dasz się poznać jako naprawdę dobry specjalista, znający się na sztuce, możesz liczyć na naprawdę lukratywne zlecenia.

Mediana zarobków renowatora mebli w Polsce

Według branżowych serwisów, które badają zarobki Polaków, przeciętnie renowator mebli zarabia około 2000 zł. Połowa ankietowanych pracowników deklarowała wysokość swojej pensji w przedziale 1300 zł a 2500 zł. 25% zarabia poniżej tego pułapu, a kolejne 25% 3100 zł oraz wyżej. Takie dane czynią zarobki mebli artystycznych na 1051 miejscu w kraju. Pamiętaj jednak, że są to dane bardzo uśrednione. Uwzględniają wszystkie rodzaje umów od częściowych etatów po solidne projekty. W większych miastach nawet etatowy renowator mebli liczyć może na pensję sięgającą 3000 – 4000 zł brutto lub więcej.

Renowator mebli artystycznych – Rozwój zawodowy

Pracując i rozwijając swój fach, zyskujesz doświadczenie oraz staż pracy. Jeśli czujesz, że robisz postępy, możesz próbować swoich sił na bardziej zaawansowanych egzaminach zawodowych. Tytuł czeladnika oraz mistrza znacznie podniosłoby Twoją rangę na rynku pracy, oraz atrakcyjność dla pracodawców. Wymagane są odpowiednie umiejętności i pewnie staż pracy. Możesz doskonalić swoją wiedzę podczas rozmaitych kursów i szkoleń. Organizowane są one przez branżowe stowarzyszenia, organizacje rzemieślnicze i wyspecjalizowane szkoły. Niekiedy też możesz skorzystać z takich okazji podczas wewnątrzzakładowych szkoleń. Nie zaszkodzi też lektura branżowych elitarnych czasopism. Często dowiesz się z nich o nowych materiałach, technikach, a nawet zleceniach. Jako bardziej kompetentny fachowiec, z pewnością zarobisz więcej.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *