Press "Enter" to skip to content

Renowator mebli artystycznych – jak zostać?

Renowacja mebli to często zajęcie dla pasjonatów antyków oraz pasjonatów stolarstwa. Jednak w tym zawodzie potrafią być prawdziwi mistrzowie. Nadawane meblom drugiego życia może być dla Ciebie fascynującą przygodą, a także ścieżką zawodową. Kim jest renowator mebli artystycznych i jak można nim zostać?

Kim jest renowator mebli artystycznych?

Według prawnej klasyfikacji zawodów renowator to osoba, która wykonuje zabiegi renowacyjne, naprawcze i konserwacyjne mebli artystycznych i zabytkowych. Jako taki fachowiec posługujesz się specjalistycznym sprzętem oraz materiałami pielęgnacyjnymi. Wzmacniasz meble, rekonstruujesz ubytki, impregnujesz drewno i eliminujesz owady, które drewno niszczą.

Renowator mebli artystycznych – Wymagania i predyspozycje zawodowe

By być dobrym renowatorem mebli artystycznych, potrzebujesz spełniać kilka wymogów. Przede wszystkim to praca ze starymi meblami, które niekiedy są dziełami sztuki. Wymagają odtworzenia niektórych swoich elementów. To wymaga podejścia artystycznego i pewnej wiedzy teoretycznej na temat nurtów w sztuce. Podobnie jak każdy stolarz, osoba wykonująca taką pracę musi mieć zdolności manualne oraz sprawną koordynację wzrokowo – ruchową. To oznacza, że potrzebujesz dobrego wzroku. Jakakolwiek wada związana z niewłaściwym rozpoznaniem barw w zasadzie dyskwalifikuje Cię z zawodu. Renowator to osoba cierpliwa, dokładna i działająca precyzyjnie. Do tego wielu pracodawców wymaga elastyczności, otwartości na zmiany oraz samodzielności.

Renowator mebli artystycznych – Wykształcenie zawodowe renowatora

Zawód renowatora mebli artystycznych możesz uzyskać na drodze kształcenia rzemieślniczego. Istotna jest tutaj szkoła średnia – zarówno branżowa zawodowa, jak i technikum. Niezależnie od typu szkoły potrzebujesz ukończenia jej w zawodzie związanym z pracą stolarską. Jedną ze specjalizacji jest stolarstwo renowacyjne – w tym kierunku powinieneś podążać z edukacją zawodową. Niekiedy pracodawcy oferują przyuczenie do konserwacji i renowacji świeżo upieczonym stolarzom budowlanym i meblowym. Jednak nic nie zastąpi praktyki oraz wiedzy na temat mebli zabytkowych. Potrzebne będzie Ci zgłębienie technologii ich wytwarzania, znajomość nurtów w sztuce i stylów artystycznych. Podczas edukacji zawodowej poznasz też zasady stosowania substancji chemicznych służących do konserwacji. Jak każdy stolarz będziesz musiał znać się na rodzajach drewna oraz ich fizycznych właściwościach. Edukacja w szkole zawodowej i technikum wieńczona jest egzaminem zawodowym. Po jego zaliczeniu możesz podjąć zatrudnienie. O tym, która jego forma byłaby dla Ciebie najkorzystniejsza, możesz zdecydować po zapoznaniu się z innym naszym artykułem.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *