Press "Enter" to skip to content

Renowator mebli artystycznych – jak wygląda praca?

Praca jako renowator mebli artystycznych to dość elitarna i wyjątkowa odmiana stolarstwa. Wymaga nie tylko fachu w ręku, ale i twórczego podejścia. W jaki sposób pracuje renowator i czym posługuje się podczas pracy?

Czym w pracy zajmuje się renowator mebli artystycznych?

Twoim zadaniem jako renowatora jest sprawienie by artystyczny mebel, nadszarpnięty zębem czasu, został odnowiony. Zazwyczaj do czynienia będziesz miał z meblami zabytkowymi, starszymi. Wykonywanymi innymi metodami niż te stosowane współcześnie. To jednak nie znaczy, że nie da się przywrócić jego dawnego blasku. Zaczniesz od naprawy pęknięć i wypaczeń. Będziesz wzmacniał konstrukcje mebli albo rekonstruował brakujące elementy. Czasami trzeba je będzie wykonać w całości. Następnie będziesz impregnował drewno oraz eliminował owady, które je niszczą. Drewno lite wymaga naprawy powierzchniowej, a ewentualne ubytki zaprawy. Zabiegi takie jak usuwanie starej powłoki wykończeniowej, przygotowywanie powierzchni pod wykończenie również będą elementem Twojej pracy. Drewno niekiedy wymaga zabarwienia, okucia meblowe konserwacji. Meble będziesz też wykańczać metodami tradycyjnymi i zupełnie nowoczesnymi. Wszystko zależy od stanu mebla i jego potrzeb renowacyjnych.

Renowator mebli artystycznych – Usługi snycerskie

Oprócz tego jako renowator mebli artystycznych przyjdzie Ci się zmierzyć ze snycerstwem. To bardzo stara dziedzina sztuki zdobniczej. Polega na rzeźbieniu w drewnie. Stare i zabytkowe meble, wyposażenie kościołów i zamków bardzo często zawierało drewniane reliefy. Jako renowator przyjdzie Ci niekiedy odtwarzać te płaskorzeźby. Niekiedy wręcz posługując się sprzętem z epoki. Dlatego jako renowator nie wystarcza zwykłe stolarskie rzemiosło. Potrzeba będzie Ci też wiedza historyczna oraz zdolności plastyczne.

Środowisko pracy renowatora mebli artystycznych

Zazwyczaj pracować będziesz w zakładowym warsztacie. Jest on przystosowany do pracy ze starymi meblami. Posiada specjalistyczny sprzęt. Dla postronnego Twoja praca niewiele będzie różnić się od pracy zwykłego stolarza. Twoja jednak wyróżniać się będzie jeszcze większą dbałością o materiały i odpowiednią konserwację drewna. Bardzo istotnym jest by cały warsztat, działał według planu. Zgodnie z zasadami BHP. Do czynienia będziesz miał z ostrymi narzędziami, sporym hałasem i całą masą klejów, materiałów malarsko – lakierniczych, rozpuszczalników. Te wszystkie czynniki stanowią zagrożenia zawodowe pracy renowatora.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *