Press "Enter" to skip to content

Stolarz – etat czy własna firma?

Okazuje się, że stolarz jest jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku pracy. W zasadzie bezrobocie w jego wypadku nie istnieje. Niemniej pracodawcy poszukują dobrych fachowców, którzy charakteryzują się solidnością i fachowością. Zapewne taki jesteś, więc zadajesz sobie pytanie – gdzie i w jakiej formie możesz pracować? A może lepiej jest zaryzykować i założyć własną działalność? Przekonajmy się.

Gdzie możesz pracować jako stolarz?

To zależy po części od specjalizacji stolarza, jaką przyjąłeś. Zwyczajowo Twoim miejscem pracy może być stolarnia, fabryka mebli, pracownia konserwacji zabytków, firma budowlana. Możesz pracować przy montażu mebli na budowie, składaniu ich w salonie meblowym. Niektóre firmy specjalizują się wyłącznie w naprawie i renowacji starszych mebli. Oferują też pewne modyfikacje szafek, półek lub krzeseł. Jako dobry stolarz, przydasz też się w firmach i fabrykach, które po prostu taśmowo meble produkują. Mając pojęcie na temat materiałów, rodzajów drewna i fach w ręku, znalezienie zatrudnienia nie powinno stanowić dla Ciebie problemu.

Stolarz na etacie – czy to dla Ciebie?

Około 90% stolarzy pracuje w tej formie. Wynika to ze wciąż elitarności tego zawodu. Zatem firmy chętnie zatrudniają dobrych fachowców oraz opłacają im ubezpieczenia i składki emerytalne. Jako etatowy stolarz pracujesz przeważnie około 7 – 9 godzin dziennie. Podlegasz zakładowemu mistrzowi (sprawdź więcej o egzaminie czeladniczym i mistrzowskim w innym naszym artykule). Uzgadniasz z nim ilość i kolejność robót. Wyjaśniacie wspólnie rysunki konstrukcyjne i jesteś przez niego – zwłaszcza jako początkujący – dość drobiazgowo kontrolowany. Niekiedy pracujesz na stanowisku w fabryce, innym razem odwiedzasz budowę lub dom klienta. Najczęściej pracujesz samodzielnie – praca stolarza wymaga drobiazgowości i skupienia. Podczas pracy używasz specjalnej odzieży ochronnej, a nawet gogli, maseczek ochronnych i ochronników słuchu. Jeśli jednak przyjąłeś formę samozatrudnienia, pracujesz wtedy u siebie w domu. To popularna forma stolarzy freelancerów, którzy na przykład zajmują się renowacją antyków.

Własna firma stolarska

Dość radykalną formą jest założenie własnej firmy stolarskiej. To spore wyzwanie, ale jeśli podołasz rynkowi i biurokratycznym wymogom, czekać Cię mogą spore profity. By otworzyć profesjonalny warsztat stolarski, nie wystarczy potrzebny sprzęt, lokal i umiejętności. Potrzebujesz też pozytywnej decyzji Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego, pozytywnej opinii Straży Pożarnej oraz decyzji o założeniu działalności gospodarczej. W ten sposób jesteś sobie (lub innym) szefem. Sam decydujesz o formie i zakresie działalności. Lecz sam też musisz zadbać o reklamę, zamówienia i utrzymanie warsztatu.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *