Press "Enter" to skip to content

Stolarz – ile zarabia?

Zawód stolarza zyskuje w Polsce na popularności oraz renomie. Szkoły zawodowe coraz częściej rekrutują kandydatów do takiej profesji. A Polacy doceniają stylową i solidną pracę fachowców od mebli. Czy to przekłada się na przyzwoite zarobki? Podpytaliśmy pracujących stolarzy w kraju i za granicą. Sprawdziliśmy też, co mówi o tym branżowa prasa. Oto nasze ustalenia.

Co ma wpływ na zarobki stolarza?

To w dużej mierze zależy od miejsca, w którym jesteś zatrudniony. Oraz zakresu prac, jakie wykonujesz. Zarobki różnią się w zależności od specjalizacji stolarza, wielkości miasta, czynników rynkowych. Wpływ ma ilość zamówień, ich rodzaj oraz forma umowy, którą podpisałeś z pracodawcą. Bardzo istotna jest też praktyka. Bardziej doświadczony stolarz, który dodatkowo może pochwalić się unikalnym wyrobnictwem, zarobi zwyczajnie więcej.

Mediana zarobków stolarzy w Polsce

Według branżowych serwisów, które badają zarobki Polaków, mediana w zawodzie stolarza wynosi 3400 zł brutto. To uwzględnienie wszystkich rodzajów stolarzy oraz form zatrudnienia. Bardziej szczegółowe ustalenia donoszą, że około połowa wszystkich stolarzy zarabia w przedziale 2690 zł a 4180 zł. Z kolei około 25 procent z nich na swoim koncie co miesiąc widzi wypłatę poniżej tego pułapu. Kolejna ćwierć stolarzy liczyć może na zarobki powyżej 4180 zł. Mówimy o kwotach brutto w rozliczeniu miesięcznym. Pamiętaj jednak, że są to zarobki statystycznie uśrednione. Najpopularniejsze specjalizacje stolarza – meblowy i budowlany mają nieco wyższe średnie zarobki.

Ile zarabia stolarz meblowy i budowlany?

Przyjmuje się, że to około 3700 zł brutto na miesiąc. Na najwyższe pensje liczyć mogą stolarze meblowi. Jako taki fachowiec liczyć możesz na nawet ponad 4000 zł brutto. Oczywiście, zależy to też od regionu kraju oraz wielkości ośrodka. Duże miasta zazwyczaj oferują nawet dwukrotnie wyższe pensje niż prowincja. Jeśli jesteś dobry, masz własny sprzęt i siły, zawsze możesz próbować nieco dorobić.

Ile zarabia stolarz za granicą?

Jak zapewne się domyślasz, znacząco więcej. Zagraniczni konsumenci również coraz bardziej doceniają pracę stolarzy. Również chcą mieć dostęp do dobrych fachowców, wykonujących unikalne meble. Ile skłonni są za to zapłacić ich pracodawcy? Nierzadko nawet 3 – 4 razy więcej niż w Polsce. Kilka liczb. W Niemczech jako stolarz zarobisz 12 – 14 tysięcy złotych. Podobny zarobek czeka Cię w Norwegii. W Anglii z kolei dobry stolarz może liczyć nawet na ponad 20 – 30 tysięcy funtów rocznie. Co przekłada się na około 8 – 12 tysięcy złotych miesięcznie. Nieco niżej opłacany jest stolarz we Francji – 6 do 8 tysięcy złotych.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *