Press "Enter" to skip to content

Stolarz – jak wygląda praca?

Profesja stolarza jest z nami od czasów, w których zaczęliśmy potrzebować mebli. W Polsce ma on długą tradycję, gdyż już cechy stolarskie zakładane były w XV wieku w Krakowie. Być może rozważasz przebranżowienie się na stolarza lub wybór takiej ścieżki zawodowej. Sprawdź, czym zajmuje się stolarz oraz jak wygląda jego praca?

Stolarz – specjalizacje zawodowe

Pojęcie stolarza jest dość pojemne. Praca z obróbką drewna oraz tworzeniem mebli może przybrać różne formy. W ramach tej profesji są pewne specjalizacje zawodowe, a mogą to być:

  • stolarz meblowy,
  • stolarz mebli artystycznych oraz wzorcowych,
  • stolarz budowlany,
  • stolarz modelarz instrumentów muzycznych,
  • stolarz galanterii drzewnej.

Jak widzisz, jako stolarz możesz zajmować się dość sporą różną ilością rzeczy z drewna. Od tego, w czym się specjalizujesz, zależy Twoje miejsce pracy, a nawet zarobki. O tym piszemy dalej oraz w osobnych artykułach.

Czym zajmuje się stolarz?

W ramach wymienionych powyżej specjalizacji Twoje zadania w ciągu dnia pracy będą się oczywiście różniły. Najczęściej jednak jako stolarz będziesz miał za zadanie wykonywanie elementów drewnianych. Takich, których używa się w budownictwie – schody, drzwi, okna, parkiety, szafy wnękowe. A także ich konserwacja. Do tego stolarze tworzą i konserwują meble użytkowe oraz ozdobne. Bardziej wyrafinowani fachowcy zajmują się wyłącznie konserwacją i odnawianiem antyków. Oprócz tego, jak stolarz może przyjść Ci wykonywać ramy do obrazów lub instrumenty muzyczne. A także inne drewniane przedmioty codziennego użytku.

Stolarz – czynności zawodowe

Wiesz już, czym stolarz się zajmuje. Ale jak to robi? Podczas swojej pracy wycina elementy drewniane potrzebne mu do stworzenia mebla. Łączy je za pomocą kleju, śrub, gwoździ a czasami i zszywek. Do tego jako stolarza nie ominie Cię szlifowanie, heblowanie, frezowanie, oklejanie mebli, lakierowanie lub bejcowanie. Będziesz malował drewniane powierzchnie, a następnie wszystko montował w jedną całość. Lub przymocowywał do ścian.

Stolarz – predyspozycje zawodowe

Oprócz tego, że oczywiście musisz tę pracę kochać potrzeba też Ci kilku zdolności. Niezbędne są zdolności manualne – stolarz musi być zręczny i precyzyjny. Innym razem sprawny fizycznie, by swoje dzieło móc przenieść z miejsca na miejsce. Do tego, zwłaszcza jeśli tworzysz meble, potrzebne Ci będą umiejętność logicznego i przestrzennego myślenia. Do tego znajomość matematyki, podstaw fizyki i umiejętność sprawnego czytania rysunków technicznych.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *