Press "Enter" to skip to content

Stomatolog – etat czy własna firma?

Tuż po ukończeniu rocznego obowiązkowego stażu Okręgowa Izba Lekarska udziela Ci prawa do wykonywania zawodu. Wtedy otwierają się przed Tobą dość szerokie możliwości zatrudnienia. W tym zawodzie bezrobocie w zasadzie nie istnieje. Zanim jednak zaczniesz zbierać frukty lat nauki i stresu, sprawdź jakie formy zatrudnienia masz do wyboru.

Stomatolog – etat w przychodni

Wkraczając na ścieżkę kariery dentystycznej, masz na początku kilka możliwości zatrudnienia. Pierwszą z nich jest praca w przychodni dentystycznej funkcjonującej w ramach NFZ. Pracujesz wtedy nieco krócej niż przeciętny etatowy dentysta. Godziny przeważnie też są bardziej „zbite” i dogodne. Podpisujesz zwyczajową umowę o pracę i zyskujesz cały pakiet uprawnień urlopowych, socjalnych i emerytalnych. Z racji mniejszej ilości godzin, jest to też forma zatrudnienia mniej płatna – piszemy o tym w artykule Stomatolog – ile zarabia? Z drugiej strony masz wtedy więcej czasu na własny rozwój zawodowy. Oraz podjęcie równoległej, innej pracy w klinice dentystycznej albo czyimś prywatnym gabinecie.

Praca w gabinecie dentystycznym

Etat możesz podjąć też pracując u kogoś w zakładzie dentystycznym. Taka praca to nieco więcej godzin w ciągu dnia. Chyba że pracujesz na częściowy etat, na przykład łącząc to z pracą w przychodni. To dobra forma rozwoju zawodowego, poznawania nowych technik i metod leczenia zębów. Zazwyczaj wykonywać będziesz czynności pomocnicze lub poprawcze. Niekiedy dentyści mający swój gabinet zatrudniają innych tymczasowo. Na przykład podczas urlopu. Oczywiście taki etat u prywatnego pracodawcy również daje Ci pełnię praw i ubezpieczeń pracowniczych.

Własny gabinet dentystyczny

Bardziej ambitni dentyści przechodzą na własną działalność gospodarczą. Takie rozwiązanie daje elastyczność w kwestii godzin przyjmowania i oferowanych usług. W zasadzie nie ma specjalistów ortodontów lub chirurgii dentystycznej, którzy nie mają swoich zakładów. Niekiedy nawet wielkich klinik. Ale takie rozwiązanie wymaga kapitału. Zakup sprzętu, wynajem lub budowa lokalu. Zatrudnienie asystenta lub innych dentystów. Spoczywać na Tobie będzie też obowiązek zadbania o stały dopływ pacjentów. Sam musisz zadbać o reklamę i opracowanie logo. Niezaprzeczalnym faktem jednak jest, że prywatny gabinet dentystyczny przynosi spore dochody. Nie ma szans, by na etacie zarobić przykładowo 15 – 20 tysięcy złotych. Wiedz też, że – jak każda firma – musi spełniać wymagania sanitarne i przeciwpożarowe. Wszelkie odpady medyczne muszą być w odpowiedni sposób utylizowane. Ze skarbówką możesz umówić się na ryczałt, podatek liniowy lub opodatkowanie na zasadach ogólnych.

Współpraca gabinetu z NFZ

Część prywatnych gabinetów dentystycznych ma podpisaną umowę z NFZ. Oznacza to niższe ceny dla pacjentów oraz refundację Twojej pracy z państwowej kiesy. Jednak NFZ stawia warunki wobec personelu, organizacji pracy, wyposażenia i dostosowania lokalu do potrzeb osób niepełnosprawnych.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *