Dentysta to zmora dzieciństwa. Zastanawiasz się może, czy nim nie zostać? Ten szanowany, choć budzący grozę zawód jest obwarowany szeregiem wymagań. Musisz włożyć sporo pracy i zaangażowania. W jaki sposób można zostać stomatologiem?
Spis Treści
Stomatolog – Predyspozycje zawodowe
Stomatolog to zawód specjalistyczny. Studia są bardzo wymagające i musisz opanować ogrom wiedzy. Dlatego potrzebne Ci będą odporność na stres i zdolność samoorganizacji. Dentysta musi opanować szereg chorób jamy ustnej oraz sposoby ich leczenia. To wymaga zapamiętania mnóstwa specyfików, leków i posługiwania się narzędziami. Narzędziami, które wymagają zdolności manualnych i precyzji. Operujesz niekiedy bezpośrednio na nerwie oraz naprawiasz zęby, które nie są szczególnie duże. Jeden błędy krok może skończyć się bólem lub uszkodzeniem zdrowego zęba. To także praca z ludźmi – stomatolog powinien mieć szereg cech interpersonalnych takich jak empatia, komunikatywność i stwarzać pozytywną atmosferę w gabinecie. Bardzo wskazane jest, abyś był osobą zmotywowaną do samorozwoju. Stomatologia rozwija się – pojawiają się nowe metody leczenia i leki. Musisz być z tym na bieżąco, jeśli chcesz być dobry.
Stomatolog – Przygotowuj się już od szkoły średniej
Myśląc o studiowaniu stomatologii, musisz przygotować się do nich już w szkole średniej. Wybierz profil w liceum, w którym biologia i chemia będą na poziomie rozszerzonym. Wiele szkół nazywa je „promedyczne” lub „lekarskie”. Takie też przedmioty musisz zdawać na maturze. Również na poziomie rozszerzonym. Wiele uczelni zwraca uwagę także na wynik z fizyki. Wymagania dostania się na stomatologię są wysokie – od 80% punktów wzwyż. Studia stomatologiczne cieszą się dużą popularnością, przez co dość trudno się na nie dostać. Pozostaje zawsze płatna nauka – wynosi to około 35 tysięcy złotych za rok.
Studia stomatologiczne
Skoro jednak udało Ci się dostać na stomatologię, musisz przygotować się na 5 lat ciężkiej nauki. Będziesz zdobywał wiedzę teoretyczną na temat budowy zęba, chorób jamy ustnej. Oraz sposobów profilaktyki i leczenia nich. Z pewnością nie miną Cię przedmioty takie jak biofizyka, farmakologia, protetyka, patologia jamy ustnej albo mikrobiologia jamy ustnej. Dowiesz się też sporo o chirurgii stomatologicznej oraz szczękowo – twarzowej. Do wyboru będziesz miał jedną z dziewięciu specjalizacji zawodowych:
- chirurgię stomatologiczną,
- chirurgię szczękowo-twarzową,
- protetykę stomatologiczną,
- stomatologię dziecięcą,
- stomatologię zachowawczą z endodoncją,
- periodontologię,
- ortodoncję,
- epidemiologię,
- zdrowie publiczne.
Stomatolog – Praktyka zawodowa
Podczas wakacji do zaliczenia będziesz miał sporo praktyki w prawdziwych gabinetach dentystycznych. Tam uczyć Cię będą poszczególnych zabiegów i pracy z pacjentami. Samo ukończenie studiów jeszcze nie uprawnia Cię do wykonywania w pełni zawodu. Pierwszy rok to obowiązkowy staż, w którym zarobisz około 1000 zł. Jego zaliczenie uprawnia Cię do przystąpienia do państwowego egzaminu. Z kolei jego pozytywne zdanie to już prosta droga do złożenia wniosku do Okręgowej Izby Lekarskiej o przyznanie prawa do wykonywania zawodu stomatologa.
[…] Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/stomatolog-jak-zostac/ […]