Press "Enter" to skip to content

Stomatolog – ile zarabia?

Dentysta to zawód kojarzący się z wysokimi zarobkami. W końcu wielu z nas wyraźnie odczuwa w portfelu każdą wizytę u stomatologa. Czy stomatologia to rzeczywiście intratne zajęcie? Oraz od czego zależy to, ile zarabia dentysta?

Co ma wpływ na zarobki dentysty?

Najgorzej w zawodzie zarabiają ci stomatolodzy, którzy przyjmują w przychodniach w ramach ubezpieczenia. Pracując tak, otrzymujesz najniższe stawki, ale też i pracujesz mniejszą ilość godzin. Lepiej zarabiają dentyści zatrudnieni w prywatnych gabinetach. Ich dzień pracy jest wtedy też odpowiednio dłuższy. Najwięcej zarabiają właściciele takich gabinetów. Z naszych ustaleń ponadto wynika, że istotna jest Twoja płeć, wiek oraz poziom wykształcenia. Musisz też pamiętać, że cena, którą płacisz stomatologowi za wizytę, nie idzie w pełni do kieszeni dentysty. Z tego co stomatolog zarobi, musi opłacić asystenta i zatrudnionych dentystów. Do tego zakupić lekarstwa i materiały oraz opłacić rachunki i podatki.

Mediana zarobków dentystów

Według branżowych serwisów, które zajmują się wysokością zarobków w poszczególnych branżach, zawód dentysty przynosi zarobek przeciętnie 4224 zł. Jest to kwota uśredniona statystycznie i zawiera w sobie wszystkie formy zatrudnienia. Okazuje się, że mniej zarabiają mężczyźni – 4188 zł, a kobiety ciut więcej – 4238 zł. Mówimy o kwotach miesięcznych brutto. Interesujący jest fakt, że statystycznie więcej zarabiają dentyści w sektorze publicznym – 4748 zł. Sektor prywatny to mediana 3578 zł. Nieco więcej zarabiają specjaliści bardziej posunięci w wieku. Grupa wiekowa 45 – 54 zarabia najlepiej, bo około 5653 zł. Najniżej zarabiają najmłodsi do 24 roku życia – 2006 zł. Jeszcze mniej zarabia początkujący stomatolog stażysta – 1000 zł. Najwięcej w branży zarabiają właściciele gabinetów stomatologicznych oraz chirurgii dentystycznej. W ich sytuacji zarobki rzędu 15 – 20 tysięcy złotych miesięcznie nie są niczym niezwykłym. Rekordziści wyciągają nawet ponad 100 tysięcy złotych.

Stawki godzinowe pracy stomatologa

Przeciętnie w Polsce w ciągu godziny stomatolog zarabia 27 zł. Jeżeli pracujesz w sektorze publicznym, jest to nieco więcej – 30 zł. Sektor prywatny z kolei przeciętnie za pracę zapłaci Ci 22 zł.

Ile zarabia stomatolog za granicą?

Zagranica jest częstym kierunkiem, w którym udają się stomatolodzy. Mogą tam liczyć na zauważalnie wyższe zarobki. Przyjrzyjmy się dwóm krajom. W Niemczech początkujący dentysta zarabia 1500 – 2500 euro. Etatowy dentysta z doświadczeniem to już 3500 euro brutto miesięcznie. Jeżeli jesteś specjalistą z własną praktyką – nawet 12000 euro. Z kolei w Hiszpanii przeciętny lekarz dentysta zarobi – w przeliczeniu na złotówki – nawet 325 tysięcy złotych rocznie. Technik dentystyczny to 90000 złotych w ciągu roku.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *