Press "Enter" to skip to content

Technolog produkcji – ile zarabia?

Zakłady produkcyjne tworzą ogromne ilości towarów i dóbr intelektualnych. Sprzedając je, zarabiają często krocie. Czy technolog produkcji, osoba kluczowa w całym procesie, jest odpowiednio opłacana? W końcu jemu również firma zawdzięcza swoje zyski. Okazuje się, że zarobki technologa produkcji są dość przyzwoite.

Co ma wpływ na Twoją pensję?

Technolog produkcji pracuje w fabrykach, zakładach przemysłowych, a niekiedy w laboratoriach. To, ile zarabia zależy od rentowności produkowanych dóbr. Wobec tego Twoje zarobki zależą od ogólnej kondycji firmy, jej wielkości i rodzaju produkcji. Zarobki różnią się w zależności od branży. Wpływ ma też region kraju oraz wielkość ośrodka. Oprócz tego na Twoją pensję wpływ mają Twoje własne cechy – pracowitość, sukcesy, doświadczenie.

Technolog produkcji – mediana zarobków

Przeciętnie w Polsce jako technolog produkcji zarobisz około 6000 zł brutto. To mediana, a oblicza się ją nieco inną metodologią niż średnią arytmetyczną. Która to potrafi być bardzo myląca. Około połowy wszystkich badanych technologów produkcji zarabia w przedziale 4580 zł do 8440 zł. Pozostali dzielą się na dwie połowy. Jedni z nich zarabiają poniżej pułapu 4850 zł, zaś pozostała ćwierć technologów produkcji powyżej 8440 zł.

Bonusy pozapłacowe

Inne badania pokazują, że dość często technolodzy produkcji otrzymują dodatkowe świadczenia od pracodawcy. Pewne bonusy, które są dodatkiem do ich normalnej pensji. Dzieje się tak w około ¼ – 1/5 przypadków. Tak oto, według badań, 29% technologów produkcji może liczyć na dofinansowywanie zajęć sportowych dla swoich dzieci. 21% przyznaje, że w okolicach świąt otrzymuje bony towarowe. 19% poza pensją jest też dodatkowo objęte przez pracodawcę polisą ubezpieczeniową. 26% spośród technologów otrzymuje inne, drobne świadczenia socjalne.

Zarobki na stanowiskach pokrewnych

Technolog produkcji, jak wspominaliśmy w innych artykułach, to pojęcie dość ogólne. Często zdarza się, że pracować będziesz na stanowiskach pokrewnych lub podobnie się nazywających. One również objęte zostały badaniami. A zatem inżynier materiałoznawca, który metodą analiz i testów stwierdza jakość użytych materiałów średnio zarabia 5910 zł. Nieco lepiej zarabia specjalista od nowych uruchomień. Za uzgadnianie i wdrażanie nowych zleceń na linię produkcyjną otrzymuje 6746 zł miesięcznie. Jeżeli awansujesz na lidera ds. procesu produkcji, Twoje zarobki wzrastają do średnio 7475 zł. Z kolei Twój asystent według badań zarabia co miesiąc 3440 zł. Wszystkie te dane to mediany wyrażone jako kwota brutto.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *