Press "Enter" to skip to content

Technolog produkcji – jak zostać?

Słysząc nazwę takiego zawodu, zapewne zastanawiasz się, o kogo tutaj chodzi? Technolog produkcji rzeczywiście brzmi godnie. Nie bez powodu, ponieważ odpowiada za istotne elementy w przedsiębiorstwie. Sprawdź, kim jest technolog produkcji i jak mógłbyś nim zostać.

Kim jest technolog produkcji?

Zwany też inżynierem produkcji. Najkrócej ujmując, technolog produkcji to osoba, która czuwa nad całym procesem tej produkcji. Dba o sprawne zorganizowanie i koordynowanie. Przede wszystkim od strony technicznej. Jako technolog produkcji zajmować będziesz się nadzorem nad działaniem sprzętu komputerowego, przeprowadzania modernizacji i napraw. Na Twoją odpowiedzialność też złożony będzie stan techniczny całości asortymentu wykorzystywanego w produkcji. Brzmi to ogólnie, bo też w pewnym sensie tak jest. Technolog produkcji jest potrzebny w każdym zakładzie produkcyjnym. Niezależnie od typu tej produkcji. Przemysł ciężki, odzieżowy, spożywczy, farmaceutyczny, teleinformatyczny. W każdym z nich jako technolog produkcji czeka na Ciebie mnóstwo małych i drobnych procesów do przypilnowania.

Predyspozycje zawodowe

Z racji tego, że każda działalność produkcyjna ma swoją specyfikę, wymagania są nieco inne od technologa produkcji. Każda branża produkcyjna używa nieco innego sprzętu, technologii, materiałów oraz stawia na innego rodzaju produkty. A zatem jako technolog produkcji powinieneś być w tej materii specjalistą. Powinieneś potrafić czytać dokumentację techniczną i technologiczną. Znać proces wytwarzania produktów. Potrafić szkolić nowych pracowników oraz umiejętnie rozkładać ich obowiązki w celu optymalizacji procesu produkcji. Dobry technolog produkcji ma charyzmę i cechy przywódcze. Potrafi kierować zespołem i myśleć w sposób analityczny i strategiczny. Do tego dobrze, jeśli wykazujesz się odpornością na stres i autentyczną pasją.

Technolog produkcji — jak zostać?

Poza wykazanymi wyżej cechami każda branża produkcyjna wymaga inaczej przygotowanego technologa produkcji. Podstawą jest tutaj odpowiednie wykształcenie, najlepiej techniczne. W zależności od tego, co firma produkuje, dobrze, jeśli jesteś dyplomowanym elektrotechnikiem, automatykiem, mechanikiem. Innym razem powinieneś być specjalistą od produkcji żywności, lekarstw lub kosmetyków. By jednak móc sterować procesem produkcyjnym i go nadzorować, samo teoretyczne wykształcenie nie wystarcza. Dlatego, zanim wskoczysz na takie stanowisko, czekają Cię lata praktyki w zakładzie danej produkcji. Musisz znać realia pracy poszczególnych pracowników. Możliwości fizyczne i logistyczne każdego stanowiska. Technolog produkcji jest więc dla Ciebie pewnym awansem zawodowym, a niekiedy ukoronowaniem kariery.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *