Press "Enter" to skip to content

Technolog produkcji – jak wygląda praca?

W poprzednim artykule opisujemy, w jaki sposób możesz zostać technologiem produkcji. I kim on właściwie jest. W każdej firmie produkcyjnej jest on kimś nieco innym. Wspólne jest to, że w każdym wypadku nadzorować będziesz produkcję i za nią odpowiadał. W jaki sposób dokładnie to się odbywa?

Na co zwracają uwagę pracodawcy?

Przede wszystkim kryterium, na które zwracają uwagę potencjalni pracodawcy, jest Twoje wykształcenie i doświadczenie. Musisz mieć specjalistyczną wiedzę na temat tej konkretnej produkcji, którą prowadzi przedsiębiorstwo. Do tego bardzo istotne jest doświadczenie podczas takiej produkcji. Najlepiej wynoszące minimum kilka lat stażu. Oprócz tego rozmowa kwalifikacyjna dotyczyć może Twojej znajomości systemów zarządzania jakością i nowoczesnych zasadach organizacji pracy. Twoje myślenie logiczne i analityczne z pewnością jest w cenie. Większość przedsiębiorstw od kandydatów na technologa produkcji wymaga bezwzględnie znajomości języków obcych. Angielski lub niemiecki na poziomie B1/B2 to minimum.

Obowiązki na stanowisku pracy

Dokładne ich wymienienie wymagałoby skupienia się na konkretnej branży. Ponieważ każdy proces produkcyjny jest nieco inny. Jako technolog produkcji jesteś swego rodzaju przełożonym osób zaangażowanych w produkcję. Ty koordynujesz i nadzorujesz prawidłowe wykonywanie wytycznych technologicznych. Jesteś odpowiedzialny za sprawne działanie sprzętu, zlecenie lub wykonywanie jego napraw. W razie utrudnień lub przestojów Twoim zadaniem jest normowanie procesów technologicznych. Optymalizacja środków i sił. Na innym odcinku z kolei pracodawca może zlecić Ci dokonywanie produkcyjnych eksperymentów. Wtedy będziesz testował odpowiedni dobór materiałów wykorzystywanych w produkcji.

Pozostałe czynności zawodowe

Praca technologa produkcji to nie tylko dopilnowywanie każdego z osobna, by wykonywał swoje obowiązki. Od tego często masz współpracowników. W większych przedsiębiorstwach Twoim zadaniem może być planowanie procesów produkcyjnych. Lub dobór nowych metod. To wymaga sporządzania raportów i opracowywania dokumentacji technologicznej. Jako technolog produkcji, odpowiedzialny też będziesz za prawidłową pracę nowozatrudnionych pracowników. Twoim zadaniem będzie szkolenie ich i nadzorowanie. Sam też musisz się rozwijać. Nowoczesna produkcja nie stoi w miejscu. Pojawiają się nowe metodologie, materiały i patenty. Powinieneś uczestniczyć w szkoleniach, kursach, śledzić branżowe doniesienia.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *