Press "Enter" to skip to content

Archiwista i realia rynku pracy – Archiwista na etacie czy działalności?

Każdy rok przynosi nam spore ilości nowych dokumentów, nagrań i świadectw wydarzeń historycznych. Dokumentacja sądowa, administracyjna, oświatowa i naukowa – tym zajmuje się archiwista. Gdzieś to wszystko trzeba przetrzymywać. Zapobiegać niszczeniu oraz katalogować. Tym właśnie zajmują się archiwiści. Czy zatem jest to pożądane zajęcie w gospodarce?

Archiwista – Gdzie możesz szukać zatrudnienia?

W zasadzie usługi archiwisty potrzebne są niemal wszędzie tam, gdzie sporządzana jest ważna dokumentacja. A także przechowywane są stare dokumenty, dobra kultury, nagrania i zapisy. Szukać pracy możesz przede wszystkim w specjalistycznych archiwach, instytucjach naukowych, oświatowych i kulturalnych. Takiej pracy potrzebować będą urzędy państwowe i podmioty kościelne. Do tego biblioteki, muzea, szpitale, archiwa zakładowe. Możesz też szukać zatrudnienia w komercyjnych firmach oraz tych, które fachowo zajmują się właśnie archiwizacją.

Archiwista – Realia rynku pracy

Wbrew pozorom nie jest to zawód ginący. Choć może kojarzyć się z muzealnym kustoszem i ciemnymi podziemnymi archiwami, takie zajęcie nadal jest bardzo potrzebne. Odpowiednie wymogi prawne sprawiają, że przez dekady przechowywane muszą być spore ilości materiałów. Zwłaszcza tych, które zawierają szczególne dane oraz stanowią dziedzictwo narodowe. Stąd zapotrzebowanie na specjalistów nie będzie malało.

Własna firma archiwistyczna

A może, zamiast szukać etatu, warto spróbować swoich sił na wolnym rynku? Taka firma archiwistyczna to spore wyzwanie logistyczne, ale potencjalne zyski inkasujesz do własnej kieszeni. Czym możesz zajmować się w takiej firmie? Możesz obsługiwać inne firmy, urzędy, albo prywatne osoby.  Takich klientów, którzy chcą mieć profesjonalnie cyfrowo zarchiwizowane dokumenty lub inne materiały. Mając takie biuro możesz wykonywać skany dokumentów, a także je częściowo restaurować. Zgłaszać będą się do Ciebie osoby, które chcą zachować nagrania na starych nośnikach lub mieć kopie cyfrowe.

Prywatne archiwum

Możesz także dla podmiotów trzecich archiwizować fizyczne akta. Musisz wiedzieć, że choć nie jest to zawód regulowany, podlegasz ustawie. Konkretnie tej o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach. Twoje archiwum musi spełniać szereg wymogów. Przede wszystkim stwarzać warunki bezpieczne dla fizycznego stanu dokumentacji. Istotne są warunki atmosferyczne, oświetlenie, zabezpieczenia antywłamaniowe, monitoring i ochrona. Dla innych podmiotów możesz też wykonywać instrukcje archiwalne, porządkowanie dokumentacji a za przechowywanie inkasować opłatę w rozliczeniu miesięcznym lub rocznym.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *