Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca archiwisty?

O tym, jak zostać archiwistą piszemy w naszym osobnym artykule. Tym razem opowiemy Ci, w jaki sposób taki archiwista pracuje. Jest to praca bardzo potrzebna, a zawód archiwisty wcale nie wymierający. Jako ludzie lubimy mieć zwykłe pamiątki. A co dopiero przechowywać ważne dokumenty o wartości historycznej, kulturowej i naukowej.

Archiwista – Czym będziesz się zajmował?

To czym, będziesz się dokładnie zajmować, zależy po części od miejsca, w którym pracujesz. Twoim głównym obowiązkiem będzie dbanie o prawidłowy obieg dokumentów oraz ich archiwizację. Będziesz miał na swojej głowie całe zbiory akt, dokumentacji, zapisków i innych dóbr kultury. Będziesz je gromadził, opisywał, katalogował i segregował. To, jak będziesz postępował z konkretnymi dokumentami, zależy od ich powagi oraz stanu fizycznego. Te starsze, bardziej zniszczone wymagać będą specjalnego przechowywania.

Odpowiednie przepisy mówią o tym, jaka powinna być temperatura oraz wilgotność powietrza w archiwum. Takie czynniki mają wpływ na trwałość papieru. Dlatego sporą część swojego dnia pracy spędzać będziesz w wydzielonych pomieszczeniach, w których składuje się archiwa. Te szczególnie stare i cenne archiwalia będziesz musiał konserwować. Robi się to za pomocą środków chemicznych, które chronią przed światłem, wilgocią, a także insektami. Innym razem archiwizacja sprowadzać będzie się do zwyczajnego poukładania ich na wydzielonych półkach. Istotne jest, abyś nie czynił pomyłek i robił to naprawdę drobiazgowo. Pamięć ludzka jest zawodna i jeśli dane akta będą leżeć w nieprawidłowym miejscu, bardzo trudno będzie je znaleźć po latach. W dzisiejszych czasach bardzo częstą praktyką jest archiwizacja cyfrowa. To istotne zwłaszcza w przypadku dokumentów, których stan sprawia, że mogą nie przetrwać następnej dekady. Dlatego czekać Cię będzie sporo skanowania i katalogowania archiwaliów w systemach komputerowych.

Archiwista –  Pozostałe obowiązki

Oprócz tego Twoje obowiązki mogą polegać na kontakcie z klientami lub naukowcami. Prowadzić będziesz dokumentację dotycząca obiegu archiwaliów. Na prośbę klientów będziesz dokumenty odszukiwał i na ustalonych zasadach udostępniał. Niekiedy archiwiści też analizują akta. Dzieje się tak w instytutach historycznych i kulturalnych.

Archiwista zakładowy

Jako archiwista zakładowy będziesz po prostu osobą odpowiedzialną za obieg i archiwizacje dokumentów w firmie. Mówimy tu o miejscach pracy, które nie zajmują się stricte archiwizacją. Na przykład urzędy, instytucje oświatowe albo firmy usługowe. W przypadku niektórych dokumentacji istnieje prawny obowiązek archiwizowania ich na 50 lat. Dlatego taka osoba jak Ty w wielu firmach może się przydać. Twoje obowiązki nie będą różniły się jakoś znacząco od tych, które opisaliśmy wcześniej. To jednak zależeć będzie od wagi danych, ich charakteru fizycznego i potrzeb archiwizacji. Sporo danych można przechowywać w formie cyfrowej – odpada wtedy zabawa z konserwacją dokumentów.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *