Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia archiwista?

Czy archiwista za swoją pracę może dobrze zarobić? Okazuje się, że jest z tym różnie. Zależy od kilku czynników. O tym opowiemy Ci w naszym artykule.

Archiwista – Od czego zależą zarobki?

Przede wszystkim od miejsca, w którym pracujesz. Instytucje publiczne i archiwa państwowe zarobki mają usztywnione. Podobnie jak dodatki do pensji i wysokości nagród. Opisuje je rozporządzenie o uposażeniu pracowników archiwów państwowych. Bardziej poluzowane są zarobki pracowników sektora prywatnego. Jeżeli pracujesz w prywatnych firmach archiwistycznych lub jako archiwista zakładowy, Twoja pensja podlega czynnikom rynkowym. Istotna jest Twoja wiedza, doświadczenie i staż pracy. Niemniej ważne jest wykształcenie i zakres obowiązków zawodowych. Nieco inaczej zarobisz też w różnych regionach kraju i większych miastach. Najwięcej zarobisz, jeśli prowadzisz własną, prosperującą działalność gospodarczą.

Archiwista – mediana zarobków

Według branżowych serwisów, które rokrocznie analizują zarobki Polaków, jako archiwista przeciętnie w Polsce zarobisz 3340 zł brutto. Ta kwota to mediana. Wynika ona z wyliczenia, że połowa wszystkich archiwistów zarabia w przedziale 2830 – 4080 zł. Pozostali dzielą się na dwie ćwierci, z których jedną stanowią ci, którzy zarabiają poniżej 2830 zł brutto. Są to przede wszystkim młodzi archiwiści lub praktykanci. Pozostała ćwierć zarabia powyżej 4080 zł brutto. To głównie kadry kierownicze i kustosze. Badanie uwzględniło różne typy zatrudnienia archiwistów i szczeble zawodowe.

Archiwista – Dodatkowe świadczenia

Inne badanie pokazało, że dość często (około jedna piąta przypadków) zdarza się, że jako archiwista otrzymasz w pracy dodatkowe świadczenia. Około 16 % badanych przyznało, że otrzymują od szefa bony towarowe. Zazwyczaj z okazji zbliżających się świąt. Nieco więcej, bo 19 %, może liczyć na dofinansowanie zajęć sportowych dla siebie lub dzieci. 23 % ma zapewnione leczenie w prywatnej służbie zdrowia. Zaś 29 % otrzymuje świadczenia socjalne – dodatki z powodu posiadania dzieci lub z powodu niepełnosprawności.

Archiwista – Przykładowe ceny usług

Prowadząc własną firmę archiwistyczną, wystawiasz klientom lub instytucją rachunki. Ich wysokość ma istotny wpływ na to, ile zarobisz jako przedsiębiorca. Przykładowo za typowe porządkowanie dokumentacji możesz zażądać przeważnie około 180 – 240 zł za miesiąc bieżący. Jeżeli zlecone Ci zostanie brakowanie akt, opłata wynosi 55 zł za miesiąc. Znacznie bardziej rozbudowane zadania, takie jak opracowanie instrukcji archiwalnej dla danego zakładu pracy wyniesie ją 1080 zł. Z kolei miesiąc fizycznej archiwizacji akt to około 900 zł opłaty.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *