Press "Enter" to skip to content

Jak zostać archiwistą? Pracuj jako archiwista

Praca archiwisty polega na gromadzeniu dokumentacji oraz archiwizacji jej właśnie. Czeka Cię sporo skanowania, konserwowania starych dokumentów oraz układania ich w specjalnych pomieszczeniach. Przypomina to nieco opowieści o dawnych podziemnych archiwach z manuskryptami. Brzmi ciekawie? Sprawdź, w jaki sposób możesz zostać archiwistą.

Archiwista – Predyspozycje zawodowe

To zdecydowanie praca dla osób, które lubią „siedzieć w papierach”. Musisz być skrupulatny, dokładny i wykazywać się świetną organizacja własnej pracy. Nie ma tu miejsca na pomyłki. Każdy dokument musi być bardzo drobiazgowo posegregowany i odpowiednio zakonserwowany. Dlatego dobrze, jeśli jesteś zdolny do koncentracji i skupienia. Nie możesz sobie pozwolić na nieuwagę lub lekceważenie. Przydadzą Ci się też pewne zdolności manualne – niekiedy dokument trzeba fizycznie zaimpregnować odpowiednim specyfikiem. Musisz też to zwyczajnie lubić – czekać Cię będzie sporo czytania i wertowania. Często starych dokumentacji o różnej tematyce i powadze. Do tego musisz potrafić dochować tajemnicy. Niekiedy dokumentacja zawiera poufne lub wrażliwe dane.

Technik archiwista

W sporej ilości miejsc możesz znaleźć zatrudnienie z wykształceniem średnim. Wystarczy do tego dyplom liceum (dobrym podglebiem jest profil z rozszerzoną historią lub WOS-em) albo technikum. Do tego ukończyć musisz jeszcze dwuletnią szkołę policealną. Nauka kończy się zewnętrznym egzaminem, którego pomyślne zdanie uprawnia Cię do tytułowania się technikiem archiwistą. Podczas owych dwóch nauki dowiesz się, w jaki sposób funkcjonują profesjonalne archiwa dokumentów. Wyłożone zostanie Ci prawo archiwalne, metody archiwistyki oraz sposoby przechowania akt. Dowiesz się, w jaki sposób dokumenty się zabezpiecza oraz jakie muszą panować warunki w archiwum – temperatura, wentylacja itp. Oprócz tego nauczysz się praktycznych umiejętności. Tego, w jaki sposób prowadzić obieg dokumentów w instytucji, postępować z materiałami archiwalnymi – także filmami, nagraniami lub innymi dobrami kultury. Do tego zajęcia z branżowego języka obcego, prowadzenia przedsiębiorstwa i zasad BHP.

Archiwista – Wykształcenie wyższe

Nie wszyscy pracodawcy zadowolą się Twoim wykształceniem średnim. Niektóre instytucje w wymaganiach na to stanowisko wprost zażądają wyższych studiów. Archiwistykę możesz ukończyć jako studia podyplomowe. Lub jako specjalizację na studiach historycznych, lub socjologicznych. Tematyka zajęć będzie bardzo podobna do tej, którą poznałbyś w szkole policealnej. Większy nacisk kładziony będzie na aspekt prawny i praktyczny. Do odbycia będziesz miał obowiązkowe praktyki w archiwach lub instytutach historycznych.  

Kursy archiwistyczne

Oprócz tego organizowane są także specjalne kursy dla archiwistów. Nie jest to jednak metoda nauki tego zawodu. To raczej oferta dla osób, które już pracują jako archiwiści. I chcą zwyczajnie poszerzyć swoją wiedzę i podnieść kompetencje. Mogą odbywać się tematycznie – np. kurs z prawa archiwalnego albo obsługi nowych urządzeń.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *