Press "Enter" to skip to content

Audyt energetyczny

Jest to nic innego jak ekspertyza. Ma na celu ujawnienie wszelkich mankamentów związanych z poborem i zapotrzebowaniem w energię elektryczną danej nieruchomości. Wykonuje się ją zazwyczaj przy okazji termomodernizacji. W ten sposób dowiadujesz się, czy wszystko działa prawidłowo. Czy nie dałoby się poprawić jakoś stanu instalacji i urządzeń tak, aby pobierały nieco mniej prądu? Audyt energetyczny określa parametry energetyczne nieruchomości oraz na podstawie obserwacji wykazuje punkty do poprawy. Jednocześnie poszukiwane są oszczędności na prądzie. Dodatkowo poprawia się też jakoś ogrzewania domu. Wtedy możesz przejść do modernizacji.

Kiedy dokładnie się wykonuje audyt energetyczny?

Ma on duże znaczenie w sytuacji, gdy chcesz zainstalować lub polepszyć termoizolację budynku. Albo po prostu uważasz, że zużywać za dużo prądu i taki audyt energetyczny ułatwiłby optymalizację rozwiązań. W ten sposób modernizacja nastąpi sprawniej i taniej. Łatwiej będzie, ocenić koszty i przygotować plan prac. Niekiedy, w przypadku starań o dofinansowanie na przykład ze środków państwowych, taki audyt jest po prostu wymagany przez organ nadzorujący dofinansowanie.

Charakterystyka energetyczna i jej świadectwo

Świadectwo albo certyfikat energetyczny (nazwy te występują zamiennie) to dokument, który powstaje na podstawie audytu. Jest on jednym z integralnych elementów dokumentacji technicznej nieruchomości. Sporządzający go upoważniony elektryk wskazuje w nim słabe i mocne strony budynku pod względem wykorzystania energii elektrycznej i cieplnej. Oraz co powoduje, że występuje taki, a nie inny stan rzeczy. Często zawiera zalecenia, których spełnienie mogłoby sytuację poprawić i zoptymalizować koszty energetyczne eksploatacji. Jeśli obiekty budowlane powstają w celach komercyjnych, na sprzedaż lub wynajem, takie świadectwo energetyczne jest wymagane prawem budowlanym.

Kto może wykonywać audyt energetyczny?

Jest to procedura dość skomplikowana i fachowa, dlatego nie może jej wykonywać byle kto. Potrzebny jest odpowiednio przeszkolony i uprawniony elektryk. Wymagania dotyczące przeprowadzającego audyt są określone prawnie. Taka fucha wymaga zdania egzaminu i zdobycia licencji. Potrzebne są więc odpowiednie studia wyższe z zakresu energetyki, elektrotechniki pożarnictwa lub architektury. Ważne, by studia dotyczyły charakterystyki energetycznej budynków. Oprócz tego taka osoba nie może być karana oraz pozbawiona zdolności do czynności prawnych.

Ile kosztuje audyt energetyczny?

Mimo że istnieją dość duże wymogi co do tego, kto może przeprowadzać audyt, takich osób nie brakuje i możesz przebierać pośród konkurencji. Dobre i poważne firmy elektryczne posiadają takich fachowców szeregach. W zależności od wielkości i poziomu złożoności nieruchomości, koszt takiej usługi może wahać się w okolicach 300 – 1000 zł.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *