Press "Enter" to skip to content

Montaż instalacji odgromowej

Pioruny, które powstają podczas burzy, mają ogromny ładunek energetyczny. Bezpośredni z nimi kontakt jest niezwykle niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzi. Na ogół, szukając jak najszybszej drogi rozładowania, uderzają w najwyższe punkty, ale nie jest to regułą. Szczęśliwie istnieją rozwiązania, które pozwalają chronić Twój dom przed takimi piorunami. Instalacja odgromowa, czyli popularnie zwany piorunochron. Na szczęście jest coraz częściej stosowanym narzędziem w domach jednorodzinnych.

Montaż instalacji odgromowej — Podstawy prawne

Są trzy przypadki, w których prawo nakazuje instalację odgromową.

  • Jeżeli budynek znajduje się w rozproszonej zabudowie, a jego wysokość przekracza 15 m i powierzchnia 500 m2,
  • bryła budynku jest wykonana lub pokryta materiałami łatwopalnymi,
  • jeżeli budynek znajduje się na szczególnie narażonym miejscu, na przykład szczyt wzgórza.

Oczywiście, jeśli akurat Twój dom lub inna nieruchomość nie podpada pod te trzy wymogi, nie jest powiedziane, że instalacja odgromowa nie ma u Ciebie sensu. Na tle całości pieniędzy, jakie wydasz na budowę domu, piorunochron to kropla w morzu, a podnieść poziom bezpieczeństwa potrafi bardzo znacząco. Musisz, jak zawsze, z głową przemyśleć wszystkie za i przeciw.

Jak działa taka instalacja odgromowa?

Jej głównym zadaniem jest ściągnięcie na siebie uwagi pioruna oraz złapanie jego uderzenia. Następnie jak najszybsze transportowanie przejętej w ten sposób ogromnej ilości energii do ziemi. W ten sposób bardzo szybko piorun znajduje swoje ujście, a dom jest bezpieczny. Dzieje się tak dlatego, że instalacja odgromowa składa się na trzy zasadnicze elementy:

  • Zwody – to najwyżej położone elementy, które ściągają uderzenie pioruna. Zazwyczaj montowane są najwyższym punkcie domu – komunie lub maszcie antenowym. Wykonane z drutu powstałego na bazie stali ocynkowanej,
  • przewody odprowadzające i dokonujące uziemienia – gdy piorun uderzy w zwody, energia natychmiast szuka ujścia dalej. Zadaniem przewodów jest jak najszybszy transport do gruntu. Montowane są na podłużnych liniach prostych wzdłuż budynku. Niekiedy idą równolegle z rynną lub rurą spustową,
  • uziomy – to najniżej umiejscowione elementy instalacji odgromowej. Rozpraszają one energię tak, aby ta zapadła się do gruntu.

Ile instalacja odgromowa kosztuje?

To wbrew pozorom nie jest duży wydatek. Oczywiście w stosunku do całości kwoty, jaką przeznaczysz na cały dom. Koszt piorunochronu uzależniony jest od wielkości i wysokości budynku. Może wynieść w okolicach 2000 – 4000 zł. Są droższe modele, które wykorzystują druty miedziane i wtedy za taki sprzęt będziesz musiał wydać już 6000 – 7000 zł. Mimo wszystko nadal opłaca się zastosować ten dodatek, który uchroni przed poważnymi uszkodzeniami domu, a nawet uszczerbkiem na życiu mieszkańców.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *