Press "Enter" to skip to content

Elektryk – czym się zajmuje?

Zapewne zadając sobie to pytanie, do głowy przychodzi obraz „pana złota rączka”, który przyjdzie, stuknie i od razu działa w domu prąd. W uproszczeniu niekiedy bywa i tak. Wymiana korków albo przewodów, które się zepsuły to jedne z zajęć, jakie wykonuje elektryk. Jednak ta profesja to cała gama innych prac i czynności. Wszystkie je łączy duża odpowiedzialność. Dodatkowo stawia się wymogi psychiczne i fizyczne przed fachowcem.

Typowy etatowy elektryk

Wykwalifikowany pracownik pogotowia elektrycznego lub podobnej do niego firmy zazwyczaj wykonuje zlecenia podane przez szefa. Wzywany jest do domu klienta. Naprawi usterkę, która może się pojawić podczas eksploatacji domu. Oprócz tego potrafi wykonać instalację elektryczną i zamontować dodatkowe punkty w domu, takie jak gniazdka. Podepnie przewody lub zamontuje elektryczne elementy wyposażenia – kuchenkę, podgrzewacz wody itp. Zazwyczaj pracuje w ustalonych przez firmę godzinach. Jednak za ekstra dopłatę i w pilnej potrzebie przyjedzie także w nocy lub święta.

Elektryk budowlany – elektroinstalator

Znany też jako elektroinstalator. Zadanie, które możesz mu z pewnością powierzyć to projektowanie i montowanie instalacji elektrycznych w nowo budujących się nieruchomościach. Dokładnie rozplanuje, gdzie co powinno się znajdować. Potrafi przewidzieć przyszłą funkcjonalność. Dobierze ilość punktów, gniazdek i punktów oświetleniowych. Podłączy odpowiednie urządzenia, które są zasilane prądem i ściśle zespolone z instalacją – na przykład lampy. Potrafi sporządzać i czytać dokumentację techniczną.

Elektryk przemysłowy

Ten typ instalatora ma nieco więcej obowiązków. Oprócz tego, co potrafi i czym zajmuje się ten budowlany, przemysłowy elektryk prowadzi nadzór nad sieciami energetycznymi i instalacjami elektrycznymi w domu. Wykonuje prace konserwacyjne oraz pomiary elektryczne. Taka osoba niejednokrotnie jest zatrudniona na stałe w większym punkcie o dużym nagromadzeniu pomieszczeń, ludzi i towarów. Elektryka przemysłowego zatrudniają fabryki, centra handlowe, hotele, uniwersytety. Nazwa przemysłowy bierze się właśnie z tego, że często swoje zatrudnienie znajduje w branży handlowej lub produkcyjnej.

Elektroenergetyk, czyli znający się na drutach

Elektroenergetyk to typ elektryka, który ściśle zajmuje się stanem sieci energetycznych. Najczęściej pracuje na wysokości. Poprawia stan przewodów oraz sprawdza ich połączenie. Znajduje zatrudnienie w pogotowiu energetycznym lub w elektrowniach. Nie tylko kontroluje stan linii energetycznych, ale też potrafi je naprawiać i nadzorować stawianie. Dba o to, by do Twojego domu dochodziła energia niczym niezakłócona.

Jak jeszcze pracuje elektryk?

Wykaz rozporządzenia ministra mówi, że zawód elektryka można wykonywać w ramach dziesiątek specjalizacji. Te inżynierskie, które wymagają wyższych studiów, liczą sobie aż 7 odmian. Technik elektryk w szkole średniej i elektryk w zawodowej wybierają jedną z 6 specjalizacji. Elektromechanicy i elektromonterzy mają do dyspozycji 25 ścieżek kariery.

2 komentarze

  1. Bartosz Nowak Bartosz Nowak 4 czerwca 2020

    Bardzo pomocny artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *