Press "Enter" to skip to content

Barista – jak zostać?

W Polsce barista jest stosunkowo młodym zawodem. Nie mamy bardzo wyrafinowanej tradycji picia kawy jak na przykład Włosi. Choć badania pokazują, że coraz bardziej przekonujemy się do spędzenia chwili w eleganckiej kawiarni. Tam potrzebni są właśnie bariści. Jeśli interesujesz się kawą oraz czujesz się na siłach do pracy w gastronomii, być może jest to praca dla Ciebie?

Kim jest barista?

Barista to osoba, która zajmuje się zawodowo parzeniem kawy. Nie mamy tu na myśli sekretarki prezesa, lecz prawdziwego pasjonata. Pracuje on w kawiarniach, eleganckich restauracjach i innych przybytkach, gdzie podawana jest kawa. Jako baristą zajmujesz się obsługą klienta i podajesz mu kawę. Oprócz tego zajmujesz gościa rozmową na temat kawy. Usiłujesz wyczuć, jaka kawa najbardziej smakowałaby klientowi i proponujesz konkretne gatunki.

Predyspozycje zawodowe

To, co wyróżnia dobrego baristę to przede wszystkim pasja do kawy. Musisz to czuć, znać gatunki kawy oraz sposoby jej przyrządzania. Klientowi bardzo często nazwy „espresso” albo „latte macchiato” nie będą za wiele mówiły. Twoją rolą jest w interesujący sposób wyjaśnić wątpliwości. A następnie serwować dobrze dopasowaną kawę do klienta. Oprócz pasji i wiedzy na temat parzenia kawy są też Ci potrzebne zdolności interpersonalne. W pewnym sensie jako barista jesteś też handlowcem – musisz mieć odpowiednie podejście do ludzi oraz przyjazną aparycję. Dobrego baristę cechuje empatia i kultura osobista. Do tego samo parzenie kawy wymaga zdolności manualnych. Nie każdą wystarczy po prostu zalać wodą. Kawa musi nie tylko smakować i pachnieć, ale też i wyglądać. Odpowiednie proporcje wody i mleka oraz tworzenie wzorów to część pracy baristy.

Kursy zawodowe

Same chęci i zainteresowanie kawą jako taką to już wiele. Ale potrzebna jest też Ci konkretna fachowa i zawodowa wiedza. Taką możesz zdobyć na specjalistycznych kursach dla baristów. Organizują je szkoły restauratorów i barmanów. Niekiedy podmioty prywatne oraz sami producenci kawy. Zdarza się też, że taki kurs w swojej ofercie mają urzędy pracy lub fundacje charytatywne. Przeważnie za taki kurs zapłacisz w okolicach 200 – 500 zł. Choć bywają nawet ceny powyżej 1000 zł.

Czego dowiesz się na kursie?

Taki kurs jest podzielony na etapy, a każdy z nich ma na celu uczynić Cię profesjonalnym pracownikiem kawiarni. Poznasz typy ziaren, różnice między nimi oraz gatunki poszczególnych napojów. Dowiesz się jak stosować rekwizyty i narzędzia baristy. Nauczyciele opowiedzą Ci, jak dobierać temperaturę i proporcje. Do tego czekać Cię będzie szereg ćwiczeń praktycznych. Przekonasz się, że pozornie proste parzenie kawy może być sztuką. I to całkiem użytkową. Profesjonalnie i z pasją przygotowana kawa smakuje znacznie lepiej niż rozpuszczalna w domu. Ukończenie kursu skutkuje otrzymaniem certyfikatów. Te zwiększają Twoje szanse na rynku pracy.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *