Press "Enter" to skip to content

Biotechnolog – etat czy własna firma?

Z racji peryferyjności polskiej gospodarki, wciąż innowacyjne i wysokie technologie nie są u nas silnym sektorem. Dlatego też zawód biotechnologa nie jest jeszcze tak bardzo liczny wśród studentów. To jednak zmienia się, a jako biotechnolog znaleźć możesz zatrudnienie w szeregu branż pokrewnych. Zasadniczo magister biotechnologii znajduje zatrudnienie w zadaniach teoretycznych. Produkcja i przemysł to zadania dla Ciebie, jeśli jesteś inżynierem biotechnologii.

Biotechnolog – w jakich branżach praca?

O tym, jak szerokim pojęciem jest biotechnologia piszemy w artykule „Biotechnolog – jak wygląda praca?”. Przyjrzyjmy się przez chwilę kilku gałęziom gospodarki, w których znaleźć możesz zatrudnienie:

  1. Rolnictwo i rośliny – jak biotechnolog będziesz nie tylko zastanawiał się jak sprawić by rośliny dawały lepsze i wartościowsze plony. Także będziesz usiłował znaleźć rozwiązanie i wdrożyć je. Taka zielona biotechnologia to pole do popisu dla genetycznej modyfikacji roślin i żywności. Choć to pojęcie obrosło negatywnymi skojarzeniami, nie jest to do końca uzasadnione. Modyfikacje biotechnologiczne oczyszczają środowisko zmuszając rośliny do produkcji metabolitów. Można je wykorzystywać w farmacji, przemyśle spożywczym i kosmetycznym.
  2. Przemysłowa biotechnologia – produkcja enzymów, biopaliw, biopolimerów oraz dodatków do żywności. Wytwarzanie biodegradowalnych opakowań i potencjalnych odpadków. Jak wiemy taka produkcja bywa niekorzystna dla środowiska naturalnego. Twoim zadaniem jest opracowywanie metod służących minimalizowaniu tego niekorzystnego wpływu. Oraz wdrażanie ich.
  3. Ochrona zdrowia – w to pole wchodzi przemysł farmaceutyczny. Zajmować będziesz się produkcją leków oraz projektowaniem nowych. Innymi Twoimi zadaniami będą opracowywanie metod diagnostyki chorób, przeprowadzanie badań klinicznych już powstałych leków. To wszystko, zanim trafią na rynek, zadbasz o to by były bezpieczne dla środowiska i pacjenta.
  4. Ochrona środowiska – Twoja biotechnologiczna wiedza i umiejętności mają na celu ratować naturalny stan wód i terenów zielonych. Lasy, łąki, jeziora i rzeki. Twoi pracodawcy będą wymagali opracowywania metod ochrony przyrody. Oprócz tego nakreślisz rozsądne zasady eksploatacji zbiorników wodnych – połowu ryb i zbioru roślin.
  5. Legislacja i nauka – niektóre firmy wymagać będą od Ciebie wiedzy biotechnologicznej w celu tworzenia dobrego prawa. Takiego, które uwzględnia ochronę środowiska w codziennym życiu oraz przemyśle żywieniowym i chemicznym. Innym Twoim zadaniem może być popularyzowanie wiedzy oraz jej wykładanie.

Gdzie możesz szukać pracy?

Jako biotechnolog – w zależności od tego, jaka część tego zawodu Cię interesuje – możesz pracować w różnych miejscach. Stoją przed Tobą otworem uczelnie i placówki naukowe. Wszelakie laboratoria medyczne. Instytucje państwowe i naukowe zajmujące się wykorzystywaniem zasobów naturalnych. Administracja państwowa odpowiedzialna za ochronę środowiska. A także firmy spożywcze, farmaceutyczne i o profilu biotechnologicznym.

A może własna działalność?

Niemal wszystkie wymienione dziedziny możesz podjąć również jako pracodawca. Oczywiście potrzebujesz wtedy sporego kapitału, wiedzy i zaplecza eksperckiego. Ciężko wyobrazić sobie, byś tuż po studiach miał własną fabrykę leków lub żywności. Znacznie bardziej realne jest samozatrudnienie w branży naukowej albo eksperckiej.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *