Press "Enter" to skip to content

Biotechnolog – jak wygląda praca?

Skoro rozważasz taki kierunek kariery zawodowej, to zapewne interesuje Cię też, w jaki sposób biotechnolog pracuje. Okazuje się, że pomysłów na działalność po studiach jest całkiem sporo. Różne gałęzie przemysłu, a także instytucji naukowych i państwowych mogą być zainteresowane zatrudnieniem Ciebie.

Biotechnolog – Oczekiwania pracodawców

Podstawowym warunkiem, aby znaleźć pracę, w tym zawodzie jest ukończenie fachowych studiów. Piszemy o tym w artykule jak można zostać biotechnologiem. Tam dowiesz się, jak wyglądają i czego uczą studia biotechnologiczne. Nie jest to koniec nauki – ta dziedzina stale się rozwija. Pojawiają się nowe odkrycia i metodologie. Musisz być osobą otwartą na nowości i pilnie je śledząca. Istotne jest też myślenie analityczne oraz dociekliwość. Pracodawca będzie oczekiwał od Ciebie ciągłego samorozwoju. Do tego wymaga się, abyś dobrze posługiwał się narzędziami i urządzeniami laboratoryjnymi. To ABC pracy biotechnologa. Spore doświadczenie w tym uzyskujesz na studiach oraz podczas praktyk. Wysoce wskazane jest, abyś nie miał żadnych chorób alergicznych skóry.

Biotechnologia – szerokie zastosowanie

Biotechnologia to szeroka dziedzina nauki. O takiej mówimy, że jest interdyscyplinarna. Jeśli mówisz o sobie „jestem biotechnologiem” to trochę tak jakbyś powiedział „jestem lekarzem”. To, czym konkretnie będziesz się zajmował, zależy od Twojej specjalizacji i typu działalności firmy, w której pracujesz. Biotechnolodzy mają za zadanie ulepszać nasze życie. Sprawiać, że będą pojawiać się produkty bardziej dostosowane do zmieniających się cywilizacyjnych wyzwań.

Charakter i organizacja pracy biotechnologa

O tym, w jaki sposób będziesz pracował jako biotechnolog, ciężko opowiedzieć jest jednoznacznie. Jak wspomnieliśmy, zależy do od typu działalności. Najczęściej pracować będziesz w laboratoriach, w których opracowywana jest nowa żywność lub specyfiki. Nie ominą Cię badania, obserwacje, sporządzanie raportów. Jeżeli pracujesz w przemyśle lub wytwórstwie – efektem Twoich prac ma być konkretny produkt. Najczęściej biotechnolodzy pracują nad projektami. W ramach wytycznych muszą osiągnąć pewien zamierzony cel. Naukowa działalność biotechnologa ma dostarczać nowej wiedzy na temat natury komórek i sposobów ich wykorzystywania. Innym sposobem pracy biotechnologa to bardziej teoretyczne wykorzystywanie wiedzy. Sporządzanie raportów z zebranych danych, praca akademicka albo tworzenie elaboratów. Możesz też pracować jako konsultant dostarczający wiedzy instytucjom medycznym oraz państwowym, na przykład podczas procesu legislacji.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *