Press "Enter" to skip to content

Biotechnolog – ile zarabia?

Wydawać by się mogło, że tak specjalistyczny i elitarny zawód jak biotechnolog jest też bardzo lukratywny. Czy tak jest na pewno? Oczywiście są osoby, które dobrze zarabiają, ale czy tak jest zawsze? Sprawdź nasze ustalenia.

Co ma wpływ na zarobki biotechnologa?

W dużej mierze zależy to od gałęzi biotechnologii, w której się specjalizujesz i pracujesz. Sprawdź artykuł Biotechnolog – etat czy własna firma? Niektóre branże opłacają swoich pracowników lepiej, bo po prostu więcej inwestują. Wpływ na Twoją pensję ma także forma zatrudnienia. 87% biotechnologów pracuje na etacie. Ale ciut korzystniejsze kwotowo – z racji mniejszego opodatkowania – jest samozatrudnienie. Albo umowa zlecenie. Więcej też zarobisz w sektorze prywatnym (przemysł farmaceutyczny lub spożywczy) niż w państwowym (oświata, praca akademicka lub ochrona środowiska). W Polsce problemem jest wciąż niska innowacyjność gospodarki. Z tego wynika fakt, że mało prowadzi się w Polsce badań i produkcji w zakresie biotechnologii. To zmniejsza nakład inwestycyjny w te dziedziny i tym samym wpływa na zarobki biotechnologów. Nie bez znaczenia jest też region kraju. Zwyczajem już jest, że lepiej zarabia się w Warszawie niż na prowincji. Co ciekawe, niespecjalne znaczenie na zarobki ma wielkość przedsiębiorstwa. Okazuje się, że niezależnie od tego, czy pracujesz w dużej, czy małej firmie, jako biotechnolog zarobisz podobnie.

Jak możesz poprawić swoje zarobki?

Oczywiście istotne są też Twoje własne osiągnięcia lub zaangażowanie. Lepiej opłacani są pracownicy wysoko wykwalifikowani, najlepiej z tytułem doktora. Premiowana jest sumienność, przykładanie się do pracy oraz sukcesy w badaniach. Kilkanaście procent badanych biotechnologów przyznaje, że w pracy spotykały ich dodatkowe premie. Lub finansowanie kursów, prywatnej opieki medycznej albo zajęć sportowych. Wielu ma do dyspozycji służbowy telefon, laptop, a nawet samochód.

Biotechnolog – garść liczb o zarobkach

Według serwisu zajmującego się środowiskiem biotechnologów, w tym zawodzie przeciętnie zarabia się 2800 zł brutto. W przeważającej ilości wypadków zarobki mieszczą się w widełkach 2300 – 3815 zł. Te kwoty obejmują zarówno pensję właściwą, jak i zwyczajowe premie. Premia przeważnie wynosi poniżej procenta podstawy. Nie będzie dla Ciebie niespodzianką, że nieco lepiej zarobić możesz w firmach o kapitale zagranicznym. W polskiej firmie zarobisz przeciętnie 2797 zł, a w zagranicznej średnia wynosi już 3640 zł. Okazuje się, że różnica sięga aż 834 zł.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *