Press "Enter" to skip to content

Biotechnolog – jak zostać?

Z jakiegoś powodu biotechnologia zyskuje na popularności wśród polskich studentów. Czyżby był tam jakiś pomysł dla Ciebie? Okazuje się, że ta nauka ma wiele zastosowań w medycynie, przemyśle, a nawet w rozrywce. Czy chciałbyś zostać biotechnologiem? Sprawdź, w jaki sposób możesz to zrobić.

Czym jest biotechnologia?

To dość szeroka dziedzina wiedzy, która – jak nazwa wskazuje – łączy wiedzę o przyrodzie z zastosowaniem jej w technologii. Jako biotechnolog zajmujesz się badaniem, wytwarzaniem i wykorzystywaniem DNA, RNA, enzymów, białe i drobnoustrojów. Obserwujesz procesy biologiczne i zajmujesz się modyfikacją. Ustalenia naukowców z tej dziedziny mogą być wykorzystywane w różnych branżach, ale największe zastosowanie mają w ochronie zdrowia. Biotechnologia ma kluczowe znaczenie w produkcji leków, szczepionek oraz modyfikowanej genetycznie żywności. Z jej dobrodziejstw korzysta też przemysł chemiczny, wydobywczy, nośników energii. A także szeroko pojęta ochrona środowiska.

Biotechnologia jako kierunek studiów

Żeby zostać biotechnologiem, trzeba ukończyć odpowiednie studia. Istotne jest, abyś podchodząc do nich miał w kieszeni zdaną maturę. Najlepiej biologia, chemia i fizyka razem wzięte w wariancie rozszerzonym. Podczas 5 lat studiów poznasz szeroką wiedzę teoretyczną na temat mechanizmów dziejących się w komórkach. Oprócz tego będziesz uczony tę wiedzę wykorzystywać w praktyce. Wykładowcy pokażą Ci, w jaki sposób wykorzystywać narzędzia i metody analityczne. Uczelnie wykładające ten kierunek mają dostęp do dobrze wyposażonych laboratoriów. Będą przed Tobą stawiane zadania do wykonania. Wszystko po to byś zrozumiał zależności istniejące w przyrodzie oraz próbował na nie wpływać. Studia biotechnologiczne zaliczyć możesz zarówno na poziomie licencjata oraz magistra. Jako dyplomowany magister biotechnologii, możesz wyruszyć na poszukiwanie zatrudnienia.

Jakie zagadnienia czekają Cię podczas studiów?

Studia biotechnologiczne dzielą się na semestry i lata. Podczas tego okresu poznasz podstawy nauk przyrodniczych i teorie biologii. Posiłkując się przykładem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w programie nauczania znajdziesz przedmioty jak fizykochemiczne podstawy życia, matematyka ze statystyką, anatomia roślin i zwierząt, genetyka, ekologia i ochrona środowiska, biochemia, molekularna biologia komórki, biotaksonomia, budowa i fizjologia zwierząt, mikrobiologia, bioinformatyka, inżynieria genetyczna, budowa i fizjologia roślin, mikrobiologia przemysłowa, inżynieria białek, inżynieria bioprocesowa, inżynieria komórkowa i tkankowa, wirusologia oraz aspekty prawne i etyczne biotechnologii.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *