Press "Enter" to skip to content

Choreograf – ile zarabia?

Czy wymagająca praca choreografa pozwoli Ci dobrze zarobić? A może to jednak nie jest warte Twojego zachodu? W innych naszych artykułach możesz dowiedzieć się jak choreografem zostać. Piszemy też, jak wygląda jego praca oraz gdzie można znaleźć zatrudnienie. Tym razem sprawdźmy, jak atrakcyjne jest to zajęcie pod względem finansowym. Odpowiedź na to pytanie, jak zwykle nie jest jednoznaczna.

Od czego zależy pensja choreografa?

Przede wszystkim od miejsca, w którym jest zatrudniony oraz rodzaju umowy. Jeżeli pracujesz w domu lub ośrodku kultury, który jest pod kuratelą państwa lub samorządu, wtedy pensje będą wyraźnie niższe. Niestety, praktyką poszczególnych ekip rządzących jest raczej niski nacisk na kulturę i jej instytucje. Znacznie lepiej zarobisz jako choreograf w teatrze lub operze. Praca choreografa, choć jest czasochłonna, daje pewne możliwości żonglowania między pracodawcami. W końcu głównie skupiony jesteś na konkretnych przedstawieniach lub projektach. Nie ma więc szczególnych przeszkód, by móc sobie dorabiać. Dość dobrze zarobić można też w salonach tańca, studiach baletowych oraz jako wykładowca w szkołach tanecznych. Na Twój zarobek wpływ mają także okoliczności rynkowe – region, poziom zamożności społeczeństwa, stan kasy samorządów. W skali kraju oczywiście przoduje tutaj Mazowsze na czele z Warszawą. Tam choreografowie zarabiają najwięcej.

Mediana zarobków choreografa

Według branżowych portali za średnią zarobków choreografa przyjmuje się kwotę 4200 zł. Jest to oczywiście kwota brutto na miesiąc. Spośród badanych osób 255 wybrało właśnie ją jako swoją pensję. Z badań dodatkowo wynika, że połowa choreografów zarabia między 3000 zł a 6100 zł. Jeśli nie znajdziesz się w tej połowie, możesz należeć do 10 – 15 procent tych osób, które zarabiają mniej lub więcej. Zarobki minimalnie sięgają do około 2100 zł, a zaś maksymalnie nawet 8800 zł. Oczywiście mówimy cały czas o kwotach brutto. Te dane czynią choreografa laureatem 345 miejsca pod względem zarobków w Polsce.

Kto zarabia najwięcej?

Podobnie jak w przypadku tancerzy, przy odrobinie szczęścia możesz zrobić karierę medialną. Często zdarza się, że dobry choreograf to osoba z przeszłością taneczną, której wiek lub zdrowie już nie pozwalają pracować w ten sposób zawodowo. Najwięcej oczywiście zarobić mogą ci, którzy mają dobre kontrakty z telewizją. Choreografia teatrów telewizji, telewizyjnego show lub ogólnokrajowego festiwalu to coś, na czym możesz bardzo dobrze zarobić. Nie gorszy los spotka Cię też jako choreografa dużego festiwalu międzynarodowego lub cyklicznego. Kontrakty oczywiście objęte są tajemnicą handlową, ale przyjmuje się, że kwoty mogą wtedy wynosić nawet dziesiątki tysięcy złotych.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *