Press "Enter" to skip to content

Choreograf – jak wygląda praca?

Tworzenie kompozycji tanecznych i praca artystyczna z pewnością są fascynujące i angażujące. Taką jest też praca choreografa. O tym, jak nim zostać oraz jakie są predyspozycje osobowościowe dla tej profesji, piszemy w osobnym artykule. Tym razem opowiemy Ci, w jaki sposób choreograf pracuje oraz jak wygląda jego środowisko pracy. Sprawdź, być może jest to wymarzona posada dla Twojej artystycznej duszy.

Obowiązki zawodowe choreografa

Najkrócej można by powiedzieć, że praca choreografa to opracowywanie układów tanecznych. A także ich nauczanie. Jako choreograf pracować będziesz z zawodowymi tancerzami, amatorami, którzy dopiero się uczą, a nawet z dziećmi. Przygotowywanie układów to specyficzna praca, która nie tylko wymaga wiedzy i zdolności artystycznych, ale też niemal szachowego instynktu. Dopasowywać będziesz każdy ruch, który musi być spójny z resztą przekazu. Oraz rozplanowany w ramach danej przestrzeni, na przykład sceny. Do tego będziesz przygotowywał kostiumy, rekwizyty. Projektował scenografię i realizować artystyczną wizję autora sztuki lub swoją własną. Kostiumy nie tylko muszą być estetyczne, ale też ergonomiczne. Tancerze wykonują sporo ruchów, które wymagają wysiłków. Strój nie powinien ich ograniczać. Układ, który przygotujesz, musi być dostosowany do osób go wykonujących. Ich umiejętności, kondycji fizycznej oraz charakteru danego tańca. Tancerz zawodowy potrafi znacznie więcej niż statysta lub dziecko. Do tego będziesz musiał zadbać o prawidłowy przebieg całego przedsięwzięcia.

Środowisko pracy choreografa

Choreograf najczęściej pracuje w instytucjach kultury takich jak teatry, domy kultury, studia baletowe. To oczywiście zależy, gdzie jesteś zatrudniony. Twoim miejscem pracy może być też lodowisko, sala gimnastyczna, świetlica, sala pełna luster. Oprócz przygotowania pokazu będziesz dyrygował też jego prawidłowym przebiegiem. To wymaga mnóstwa prób, które są czasochłonne i najczęściej odbywają się w nieregularnych godzinach. Dlatego przygotuj się nawet na 12 – 16 godzin pracy dziennie. Zwłaszcza jeśli zbliża się ważny pokaz albo realizacja projektu. Drugim miejscem pracy jest Twój dom. Tam opracowujesz układ, wykonujesz research, przygotowujesz muzykę. Ustalasz ze współpracownikami oświetlenie oraz rozstawienie uczestników pokazu na scenie. Mimo iż pracujesz ze sporą ilością ludzi, tak naprawdę jesteś samodzielny. Na Tobie spoczywa spora odpowiedzialność, ale i masz też równie dużą autonomię w działaniu. Dyrektorzy instytucji kultury z reguły ufają swoim choreografom, ale i oczekują od nich dobrego show.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *