Press "Enter" to skip to content

Choreograf – jak zostać?

Wielowiekowa sztuka, jaką jest choreografia, obejmuje wszystkie formy tańca towarzyskiego. Pracując w ten sposób, Twoim zdaniem będzie komponowanie form tanecznych oraz łączenie ich w spójny układ. Zdecydowanie jest to praca wymagająca kreatywności, zmysłu artystycznego. Oraz podłoża wiedzy o tańcu. Sprawdź, gdzie możesz zdobyć taką wiedzę i jak zostać choreografem.

Czym zajmuje się choreograf?

Jak wspomnieliśmy, łączy on style tańca i układa kompozycje taneczne. W ten sposób powstają unikalne układy, które owocują niezapomnianym pokazem baletu, tańca nowoczesnego lub sceny w sztuce. Choreograf dba o całokształt – o ruchy, kroki, gesty, wyrażanie emocji. Do tego Twoim zadaniem jako choreografa będzie również zadbanie o muzykę, scenografię, kostiumy, dekoracje oraz spojenie wszystkiego w jedno.

Choreograf – Predyspozycje zawodowe

Jako choreograf powinieneś wykazywać się wyczuciem, spostrzegawczością, dobrym słuchem, wyobraźnią, zmysłem improwizatorskim, muzykalnością i artystyczną wrażliwością. Bardzo ciężko jest tego zawodu się wyuczyć. To jest coś, co powinieneś mieć w sobie. Oprócz zmysłu artystycznego i zdolności tworzenia, ważna jest też solidna wiedza teoretyczna i wykształcenie. Znajomość poszczególnych typów tańca, ich kontekstu kulturowego i środków ekspresji są niezbędne. W ten sposób można je skutecznie łączyć i tworzyć unikalne kompozycje. Wykształcenie stricte muzyczne również uprawnia do sprawdzenia swoich sił w tym zawodzie.

Jak zostać choreografem?

Zazwyczaj pracę w tym zawodzie podejmują osoby, które w przeszłości były zawodowymi tancerzami. Mają odpowiednie wykształcenie, wiedzę i doświadczenie. Są obyci ze sceną oraz choreografią właśnie. Podstawą jest tutaj ukończenie studiów tanecznych. Oferuje je coraz więcej uczelni wyższych oraz specjalistycznych szkół tanecznych. Przez kilka lat nauki wyćwiczysz swój warsztat taneczny, poznasz techniki i style każdego rodzaju tańca. Czekają Cię spore wyzwania fizyczne i psychologiczne związane z nauką i męczącymi ćwiczeniami. O tym, jak dokładniej przebiegają studia taneczne, piszemy w artykule „Jak zostać tancerzem?”. Takie studia to też szereg zajęć z zakresu choreografii, sztuk scenicznych i rytmiki. Swoich sił w zawodzie choreografa próbować też możesz, jeśli posiadasz dyplom z pedagogiki tańca baletowego, rytmiki lub edukacji artystycznej.

Czy mogę to przyśpieszyć i zaliczyć jakiś kurs?

Niestety. Nie ma szybkich kursów zawodowych, po których stajesz się profesjonalnym choreografem. Tylko opisane powyżej studia artystyczne dają podglebie do wykorzystania Twoich talentów w pracy choreografa. Też tylko takie dyplomy uczelni wyższych stawiają Cię w pozytywnym świetle w oczach pracodawców. Istnieją pewne kursy, które mają na celu doszkalanie i rozwijanie warsztatu choreografa. Z takich oczywiście zawsze warto korzystać.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *