Press "Enter" to skip to content

Cieśla szalunkowy – ile zarabia?

Skoro cieśla szalunkowy to rzadki i ceniony zawód, to powinien też być dobrze płatny, prawda? O tym, co znaczy „dobrze płatny”, można by prowadzić wiele dysput. Przygotowaliśmy dla Ciebie garść informacji o tym, ile możesz zarobić jako cieśla szalunkowy. Zapewne domyślasz się, że pensje są zróżnicowane. A wpływ na to ma szereg czynników.

Co ma wpływ na wysokość pensji cieśli szalunkowego?

Przede wszystkim Twoje zdolności. Im jesteś zdolniejszy, bardziej doświadczony, pracowity i dokładny, wyrabiasz sobie renomę w środowisku budowlanym. Wzrasta Twoja szansa na rynku pracy. To powoduje lepsze zlecenia, większe budowy i bardziej ambitne projekty. Jako wyróżniający się cieśla jesteś bardziej ceniony, a w ten sposób możesz pracować w bardziej prestiżowych firmach i ekipach budowlanych. To z pewnością ma wpływ na wysokość Twojej pensji. W pewnym stopniu także wykształcenie. Wprawdzie wspominaliśmy, że cieśla szalunkowy przede wszystkim rozliczany jest za praktykę, a nie ukończoną szkołę. Lecz prawda jest taka, że jako cieśla przyuczony do zawodu możesz zajmować się głównie prostszymi pracami, zazwyczaj jako pomocnik. Do bardziej zaawansowanych prac potrzebujesz ukończoną odpowiednią szkołę średnią lub kursy. Istotne oczywiście jest też, w jakiej firmie pracujesz oraz nad jakimi budowami. Musisz pamiętać, że branża budowlana w dużej mierze pracuje sezonowo. Niekiedy to, co zarobisz w okresie wiosna – jesień, musi wystarczać Ci na całą zimę.

Ile więc zarabia cieśla szalunkowy?

Według branżowych serwisów traktujących o zarobkach Polaków cieśla szalunkowy zarabia kwoty zbliżone do średniej krajowej. Przeciętnie zarobki cieśli szalunkowego to około 3700 zł miesięcznie. Najniższe zanotowane zarobki na tym stanowisku to 2790 zł. Około połowy wszystkich cieśli zarabia w przedziale między tą kwotą a 4540 zł. Blisko 25% cieśli z kolei zarabia poniżej 2790 zł. Zazwyczaj są to pomocnicy lub stażyści. Zaś kolejna ćwierć cieśli może liczyć w swojej pracy na pensję wyższą niż 4540 zł. Wszystkie kwoty, które podajemy to kwoty brutto.

Koszt usług cieśli

Niekiedy cieśla szalunkowy pracuje w systemie godzinowym. Wtedy Twoje zarobki zależą od tego, ile godzin pracujesz oraz ile warta jest każda z nich. Takie wyliczenia podaje się zamawiającymi po obejrzeniu planów konstrukcyjnych. Lub oględzinach budynku, jeżeli mowa jest li tylko o remoncie. W zależności od renomy firmy oraz Twojej w niej pozycji cena godziny pracy jako cieśli może wahać się w okolicach 20 – 90 zł.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *