Press "Enter" to skip to content

Cieśla szalunkowy – jak wygląda praca?

O tym, w jaki sposób możesz zostać cieślą szalunkowym, piszemy w osobnym artykule. Zapoznaj się przez chwilę z charakterem pracy w tym zawodzie. Oraz czym dokładnie zajmuje się cieśla szalunkowy na budowie. Okazuje się, że to bardzo istotne i odpowiedzialne ogniwo w całym łańcuchu przedsięwzięcia.

Co w pracy robi cieśla szalunkowy?

Cieśla szalunkowy przede wszystkim pracuje na budowie. Podczas swojej pracy montuje lub demontuje szalunki systemowe. Przygotowuje też konstrukcje deskowań indywidualnych. Wykorzystuje się je jako swego rodzaju foremki do wylewania betonu. Lub jako murarski szablon. Jako cieśla szalunkowy do Twoich zadań należeć będzie dobór odpowiedniego drewna oraz sposób jego obróbki. Do tego takie drewno często trzeba impregnować – ma ono w końcu posłużyć na lata. Przydadzą Ci się środki owadobójcze i grzybobójcze. Będziesz używał specjalistycznych maszyn oraz narzędzi. Oprócz tego wykonane elementy oraz materiały będziesz transportował ręcznie lub mechanicznie. Jako cieśla umieszczać będziesz wykonane konstrukcje bezpośrednio na szkielecie budynku. To odpowiedzialne zajęcie, gdyż na Twoich barkach spoczywać będzie solidność na przykład dachu. Będziesz rozliczany z prawidłowego wykorzystania materiałów i narzędzi. Tworzyć będziesz nie tylko więźby dachowe i szalunki. Cieśla szalunkowy niekiedy zajmuje się też konstrukcją drzwi i okien. Wszystko zależy od rodzaju budynku oraz przygotowanego projektu.

Warunki pracy cieśli szalunkowego

Jak wspomnieliśmy, Twoje główne miejsce pracy to plac budowy. Wykonywać będziesz łączenia przygotowanego drewna za pomocą różnych metod. Przyjdzie Ci pasować, zbijać, skręcać. Do tego będziesz używał narzędzi nieraz elektrycznych oraz spalinowych. Taka praca naraża Cię na szereg czynników szkodliwych dla zdrowia. Budowa odbywać może się o różnych porach roku, więc przygotuj się na zmienne temperatury. Dość dokuczliwy jest też wszechobecny hałas. Praca na budowie oraz na dużych wysokościach to też narażenie na urazy. Pośliźnięcie się, potknięcie, upadek z tej wysokości, uderzenie, stłuczenie, skaleczenie. Okazji do nich nie brakuje. Ważne, aby urządzenia, z których pomocą będziesz pracował, były sprawne. W ten sposób minimalna, ale wciąż, będzie szansa na porażenie elektryczne.

Organizacja logistyczna pracy cieśli

Jako cieśla szalunkowy jesteś częścią zespołu. Pracujesz pod nadzorem mistrza lub kierownika budowy. Najczęściej pracować będziesz w systemie jednozmianowym. Jednak bardziej zaawansowane i pilniejsze budowy mogą wymagać poproszenia Cię o pracę na drugą lub trzecią zmianę.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *