Press "Enter" to skip to content

Cieśla szalunkowy – jak zostać?

Ten niedoceniany zawód dziś przeżywa renesans. Co prawda nadal trudno jest o dobrego fachowca w zawodzie cieśli szalunkowego. Aczkolwiek jego usługi są bardziej w cenie, a każdy kandydat witany jest z otwartymi ramionami. Być może sam zastanawiasz się, czy aby nie zostać cieślą? Jeśli interesuje Cię budowlanka oraz wykonywanie elementów stropu, być może jest to dla Ciebie. Sprawdź, w jaki sposób można zostać cieślą.

Kim jest cieśla szalunkowy?

Jeśli zajrzysz w urzędy, katalog zawodów znajdziesz tam informację, że cieśla to monter szalunków systemowych. A także osoba, która wykonuje deskowania indywidualne. Mówiąc zrozumiale, cieśla to rzemieślnik, który pracuje na budowie. Wykonuje on drewniane elementy dachów oraz innych części konstrukcyjnych budowy. Od jego pracy i fachowości zależy niekiedy bezpieczeństwo dachu albo całego budynku.

Predyspozycje zawodowe cieśli

To zdecydowanie praca dla osób zręcznych i zdolnych manualnie. Wykonywanie drewnianych elementów szkieletu domu wymaga sporej precyzji. Dlatego ważne jest, abyś był rzetelny, solidny i systematyczny. Z pewnością też ta praca wymaga dobrego zdrowia. Kondycji fizycznej, koordynacji wzrokowo – ruchowej oraz koncentracji. To niekiedy bardzo monotonna praca, a przy tym bywa bardzo stresująca. Wskazana jest więc spora odporność na oba te czynniki. Zdecydowanie nie jest to zawód dla Ciebie, jeśli dolega Ci poważna alergia, astma lub przewlekłe choroby płuc. Oprócz tego wszelkie niedające się korygować wady wzroku, słuchu, problemy z utrzymywaniem równowagi również raczej wykluczają.

Jak zostać cieślą szalunkowym?

Choć jest to zajęcie, w którym przede wszystkim liczą się umiejętności i praktyka, odpowiednie wykształcenie zawodowe również jest potrzebne. Kluczowym jest tutaj Twój wybór szkoły średniej. Dobrym wyborem jest udanie się do szkoły branżowej (do niedawna zwanej zasadniczą zawodową) o zawodzie związanym z budownictwem. A najlepiej, jeśli wybierzesz stolarza lub właśnie cieślę. Podczas nauki przeżyjesz swoje młodzieńcze lata, w szkole uczyć będziesz się przedmiotów ogólnokształcących. Jednak oprócz tego czekać na Ciebie będzie sporo nauki związanej bezpośrednio z zawodem cieśli. Sporo szkół współpracuje z lokalnym Centrum Kształcenia Praktycznego. Jest to też taka szkoła zawodowa, lecz zatrudniająca fachowców stolarzy i cieśli. Oni nauczą cię pracy z drewnem, jego rodzajami i sposobami obróbki. Sporo dowiesz się o substancjach konserwujących oraz obsłudze narzędzi używanych na budowie. Na koniec czekać będzie Cię do zaliczenia specjalny egzamin zawodowy. Jego zdanie uprawnia Cię do wykonywania zawodu cieśli oraz rozpoczęciu swojej kariery.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *