Press "Enter" to skip to content

Meble kuchenne na wymiar

O wyjątkowości kuchni w domu świadczy nie tylko bijące od niej rodzinne ciepło. Zapachy posiłków i mnóstwo wspomnień związanych ze wspólnym ich przygotowywaniem i jedzeniem. O jej wyjątkowym charakterze, tak jak w przypadku każdego innego pomieszczenia, świadczą też meble. W kuchni nie wystarczy jednak, by były eleganckie i estetyczne. Muszą być też zwyczajnie łatwe w obsłudze, praktyczne i ergonomiczne. Szczególnie jest to ważne, gdy kuchnia nie należy do największych. Każdy sklep meblowy ma w swojej ofercie zestawy mebli kuchennych, które są spójne projektowo. Jednak bywają takie sytuacje, gdy potrzebujesz mebli na wymiar. Co wtedy, u kogo szukać oferty i jak się do tego zabrać?

Meble na wymiar do kuchni zrobi stolarz

Takie rozwiązanie ma swoje zalety. Kupując gotowy zestaw, masz znikome możliwości modyfikacji. Musisz zmieścić się z nimi takimi, jakie są. Czasami jest problem z ergonomią. Tworząc meble według własnego projektu, dostosujesz je do swoich potrzeb z dużą dokładnością. Wypełnisz całą przestrzeń. Odpowiednio ustawisz blaty i wymiary. Będą lepiej współgrały z istniejącym już oświetleniem i ogrzewaniem. Żeby się za to wziąć, potrzebujesz projektu. Zapewne nie wykonasz go sam. Potrzebny będzie specjalista. Fachowiec stolarz ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Po obserwacji pomieszczenia będzie mógł Twoje meble dobrze zaprojektować oraz posłuży radą. Oprócz tego umiejętnie dobierze materiały, załatwi wykonanie i uwzględni wszystkie czynniki.

Czym się kierować przy planowaniu?

Najatrakcyjniejsze dla oka są meble w jednorodnym charakterze. Zarówno jeśli chodzi o kolorystykę, jak i styl, ale też i jednoznacznie zdecydowanie się na przepych lub minimalizm. Kolejnym etapem jest wydzielenie najlepiej trzech stref w kuchni. Strefy gotowania, zmywania i przygotowywania dań. A także ich przechowywania. Przyjmuje się, że jest to optymalny tzw. trójkąt kuchenny, który powinien uwzględniać odległości i funkcjonalności zgodne z zasadami ergonomii. Ułatwi to codzienne korzystanie z kuchni we wszystkich tych zakresach.

Jakie materiały są najlepsze do mebli na wymiar w kuchni?

Najpopularniejsze jest oczywiście drewno. Ważne, by było ono trwałe i odporne na czynniki, które występują w kuchni. Zazwyczaj stolarze tworzący meble na wymiar stosują dąb, jesion lub brzozę. Nie stronią od farbowania ich na różne kolory. Wszak ważne jest Twoje zadowolenie estetyczne. Do tego dobrzy stolarze posiadający odpowiednie doświadczenie, sprzęt i umiejętności. Potrafią robić atrakcyjne i pięknie żłobienia i zdobienia. Nieco tańszą i lżejszą formą jest wykorzystanie frontów fornirowanych. To płyty wiórowe lub płyty MDF, które są oklejane warstwą prawdziwego drewna. Jest on niestety mniej odporny na wilgoć. Pokrywane powierzchnią matową lub połyskliwą.

Tańsze meble kuchenne na wymiar

Jeżeli użyjesz płyty MDF, możesz okleić ją folią PVC lub lakierować. Umożliwia to osiągnięcie dowolnego koloru, a nawet wzoru. Folia jest wrażliwa na wilgoć i temperaturę. Lakierowana powierzchnia z kolei gorzej znosi zarysowania. Szafki kuchenne, które miałyby łączyć w sobie atrakcyjną cenę i trwałość, powinny posiadać fronty z laminatu. Do tego nie ma przeszkód, by użyć szklanych frontów, a szkło może być satynowe, barwione lub z ornamentami. Szkło zawsze dodaje elegancji i charakteru całej aranżacji.

Czy to bardzo drogie — meble na wymiar w kuchni?

Na ogół projektowanie mebli na wymiar wynosi około 150 zł za metr kwadratowy. Wtedy, w ramach tej kwoty, uzyskasz indywidualny projekt najczęściej z wizualizacją komputerową. Cena samych mebli z kolei uzależniona jest od ilości, stylu, bogactwa zdobienia i użytego materiału. Drewno lite to około 2000 zł za metr bieżący. Fornir 1400 zł/mb, laminat 800, a lakierowana płyta MDF to 1200 zł. Fronty szklane kosztują 1200 – 2400 zł/mb.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *