Press "Enter" to skip to content

Copywriter na etacie czy własnej działalności?

Wymagania pracodawców odnośnie Copywritera. Pracodawcy, niezależnie czy jako ci oferujący Ci etat, czy jedynie zleceniodawcy, oczekują przede wszystkim wysokiej jakości materiałów. W znacznie mniejszym stopniu interesuje ich, w jaki sposób je osiągasz – innymi słowy Twoje portfolio i efekty Twojej pracy są w tym zawodzie najlepszym świadectwem pracy i kompetencji. Niektórzy zwrócą też uwagę na wykształcenie, ukończone kursy oraz predyspozycje do pracy w biurze. Bardzo wskazana jest biegła obsługa pakietów biurowych zawierających edytor tekstu, program graficzny oraz narzędzia webmasterskie. Podobnie jak wysoko ceni się znajomość języków obcych. Angielski to standard – każdy kolejny język obcy podnosi Twoją atrakcyjność na rynku pracy.

Copywriter – Gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Etatowe stanowisko copywritera oczywiście jest do osiągnięcia. W ten sposób zatrudnią Cię przede wszystkim w miejscach, w których tego typu działalność jest tą główną oraz potrzebny jest firmie cały sztab ludzi. Są to agencje reklamowe, agencje PR, firmy marketingowe. Także większe przedsiębiorstwa, które mają w swoich ramach dział reklamy, promocji lub PR potrzebuje pracowników typu copywriter. Twoich usług mogą też potrzebować pracodawcy w wydawnictwach, redakcjach czasopism, branżowych i tematycznych serwisów internetowych. Niejednokrotnie Twoja praca jako copywritera będzie tylko częścią codziennych obowiązków zawodowych. Łączyć je będziesz z typowymi zajęciami specjalisty ds. PR, wydawcą, edytorem albo redaktorem i fotografem.

Copywriter na własnej działalności

Praktyka rynku pracy pokazuje dobitnie, że coraz częściej copywriterzy – także Ci z renomą, sukcesami i pokaźnym portfolio – preferują formę zatrudnienia w bardziej elastyczny sposób. Dominuje samozatrudnienie i tzw. freelancerstwo. Ta druga opcja jest wskazana jeśli dopiero zaczynasz przygodę z zawodem. Daje Ci sporą elastyczność, możliwość żonglowania między pracodawcami oraz dobór interesującej Cię tematyki treści. Rozliczasz się zazwyczaj w oparciu o ilość znaków wyrażonych w ramowych umowach o dzieło. Przejście na jednoosobową działalność gospodarczą ma sens o tyle, o ile masz perspektywy pozyskiwania zleceń. Musisz wiedzieć, że choć jako samodzielny przedsiębiorca masz do dyspozycji nieco korzystniejsze rozwiązania podatkowe i ubezpieczeniowe, nadal musisz płacić np. składkę na ZUS niezależnie od tego ile w danym miesiącu zarabiasz. Taka forma zatrudnienia jest jednak częsta oraz pozwala na lepszą organizację własnej pracy. Nie musisz stawiać się w biurze na zadaną godzinę a swoje obowiązki dowolnie rozłożyć w codziennym grafiku. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *