Press "Enter" to skip to content

Czym zajmuje się broker ubezpieczeniowy? Sprawdź jak wygląda praca brokera ubezpieczeniowego

 

Kim jest broker ubezpieczeniowy? To specjalista od ubezpieczeń. A mówiąc ściślej, specjalista od wyszukiwania i dobierania najkorzystniejszej formy umowy ubezpieczeniowej dla klienta. Możesz pracować samodzielnie lub jako pracownik firmy brokerskiej, ale zawsze dla konkretnej osoby lub firmy. Nigdy dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Tym różnisz się od agenta. Twoim zadaniem jest reprezentowanie interesów klienta w kwestii ubezpieczenia jego osoby, rodziny, firmy, majątku, emerytury lub polisy na życie.

Broker ubezpieczeniowy – Czym będziesz się zajmował?

Twoim zadaniem w pracy będzie przede wszystkim opracowywanie i wdrażanie najlepszej oferty ubezpieczeniowej dla Twojego klienta. Polegać to będzie na negocjacjach z towarzystwami ubezpieczeniowymi, przygotowywaniem zapytań ofertowych oraz – o ile się da – modyfikacja ich produktów finansowych. Musisz stale analizować i monitorować zmieniające się trendy na rynku ubezpieczeniowym. Oferty zmieniają się i niekiedy warto klientowi zasugerować by jeszcze się wstrzymał. To, na czym klientowi najbardziej zależy może znaleźć się w ofercie, której jeszcze nie ma. Oprócz tego będziesz oceniał poszczególne oferty, które klient sam rozważa. Musisz wskazać mu dobre i słabe jej punkty. Firmy ubezpieczeniowe niekiedy stosują  drobne kruczki, które Ty – jako doświadczony broker – wyłapiesz i wykażesz klientowi.

Broker ubezpieczeniowy – Więź z klientem

Twoi klienci, widząc, że stoisz po ich stronie, nawiązują z Tobą więź. Takie budowanie sieci klientów poszerza Twoją rozpoznawalność, zasięg potencjalnego zdobywania zarobków i prestiżu. Ważne jest też, aby nie urywać kontaktu z klientem tuż po finalizacji umowy ubezpieczeniowej. Powinieneś towarzyszyć mu także później, proponować zmiany warunków umowy – o ile pojawi się takie okienko, albo w momencie procesu likwidacji szkód.

Broker ubezpieczeniowy – Ubezpieczeniowy adwokat

Oprócz rozbudowanego doradztwa będziesz też występował w imieniu klienta przed towarzystwami ubezpieczeniowymi. Z takiego ubezpieczeniowego adwokata korzystają często większe firmy. Wtedy Twoim zadaniem będzie pofatygowanie się do siedziby towarzystw, podpisywanie umów w imieniu klienta i załatwianie za niego wszystkich formalności. Jeśli klient sobie tego życzy, będziesz mu także wszystkie dokumenty dostarczał. Oprócz tego, poza kontaktem z klientami, czeka Cię cała masa administrowania korespondencją, dokumentacją, obsługi systemów komputerowych i raportowanie. Twoja macierzysta firma również korzysta z Twoich ustaleń tak, aby lepiej i celniej doradzić każdemu klientowi.

Broker ubezpieczeniowy – Etyka zawodowa

Zawód brokera jest bardzo przydatny w gospodarce, o ile jego przedstawiciele nie demoralizują się. Stara się temu zapobiegać Stowarzyszenie Polskich Brokerów. O to i o dobry wizerunek środowiska zawodowego zabiega m.in. poprzez uchwalenie Kodeksu Etyki Zawodowej Brokera. Mówi on etyce w pracy, stawianiu interesów i dobra klienta na pierwszym miejscu i nieusiłowaniu oszukania go. Etyka zawodowa także zabrania nieuczciwej rywalizacji między brokerami. Na przykład poprzez wzajemne podważanie dobrego imienia, zaufania i świadczenia nieprawdy. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *