Press "Enter" to skip to content

Czym zajmuje się grafik komputerowy?

Grafik komputerowy to pojęcie szerokie. To, czym się zajmuje, uwarunkowane jest wieloma czynnikami. Tym, czy pracuje na etacie, czy jako freelancer. Może tworzyć materiały reklamowe. Materiały takie jak newslettery, wizytówki, plakaty. Okładki albo znaki handlowe – loga, projekty opakowań, katalogi reklamowe. Inna firma będzie od niego oczekiwała stworzenia estetycznego obrazka, który będzie ilustrował jakiś materiał. A jeszcze inny grafik skupi się na estetycznym i ergonomicznym projektowaniu designu czasopisma. Jak więc wygląda praca takiego grafika komputerowego?

Narzędzia grafika komputerowego

Profesjonalni i doświadczeni graficy w pierwszej kolejności wymieniają aplikacje, które są absolutnym standardem w tej branży. Adobe Photoshop i Adobe Ilustrator to programy graficzne, które powinieneś znać, by w ogóle myśleć o karierze grafika. Mile widziana jest też znajomość mniej popularnych PaintShopPro lub Corel. Tych programów graficy używają, jeśli są im potrzebne jako materiały poboczne. Niekiedy grafik będzie potrzebował przenieść do komputera obraz narysowany ręcznie. Dodatkowo z odwzorowaniem każdego ruchu rysika. Od tego są specjalne tablety graficzne z dołączonymi rysikami. Obraz jednak trzeba też wyświetlić. Dlatego ważne są monitory, które mają doskonałe odwzorowanie kolorów, naturalną czerń i kontrast. Przodują w tym monitory z matrycami typu VA i IPS.

Graficy 3D z kolei mają bardziej specjalistyczne narzędzia do pracy. Tworzą obrazy przestrzenne, modele i animacje. Bardzo potrzebni są w branży reklamowej, tworzeniu gier wideo oraz w kinematografii.

Jakie typy prac wykonują graficy komputerowi?

Jak wspomniano, zależy to od charakteru działalności pracodawcy. Graficy komputerowi nie zawsze muszą być wielkimi artystami. Dodatkowym atutem jest znajomość wiedzy na temat marketingu, psychologii handlu lub podstawowymi zasadami estetyki. Jeżeli tworzą materiały reklamowe, muszą uwzględniać reguły rynkowe. Akcentować przy pomocy narzędzi graficznych walory omawianego produktu. Akcentować pozytywy. Opakowanie produktu musi być przyjemne dla oka i przewidywać potrzeby konsumenta. Ulotki trzeba dostosować do odbiorcy. Całość reklamy powinna być interesującą.

Web-designerzy z kolei tworzą pojęcia stron internetowych. Nie wystarczy, że mają pomysł na kolorystykę i stylistykę. Ważne jest też, by strona była przejrzysta i przyjemna w użytkowaniu. Inny grafik zajmuje się ilustracjami. Wszelakimi – do prasy, okładki na książki. Wtedy częściej przydadzą się zdolności plastyczne i ręczne rysowanie. Typograf z kolei zajmuje się estetyczną i niemal kaligraficzną sztuką tworzenia liter. Oryginalne czcionki, które można opatentować, jako znaki handlowe są bardzo w cenie. Do tego dochodzą osoby zajmujące się DTP – składaniem czasopism w pewne graficzne ramy. To tez praca dla grafika komputerowego.

Jak pracuje grafik komputerowy?

Jako grafik możesz być zatrudniony na etat lub łapać zlecenia jako freelancer. Niekiedy jego zadaniem jest wykonanie projektu od początku do końca. Na przykład wykonanie strony internetowej od podstaw. Wtedy ważna jest znajomość języka programowania, zasady SEO itp., a innym razem jest jedynie przedłużeniem ręki Art Directora. Osoby, która w projekcie ma decydujący głos w kwestiach wizualnych.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *